دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


تغییر آدرس مطب

میکرودرم و آراف فرکشنال

باز شدن مطب

بهترین راه برای دسترسی ب

آدرس جدید مطب

جدید ترین روش جوانسازی و

نسل جدید میکرودرم ابریژن

چند نکته در مورد ماینوکسیدیل

Minoxidil
در مورد ماینوکسیدیل در درمان ریزش مو در مورد ماینوکسیدیل مقاله کاملی قبلا نوشتم که برای مطالعه آن میتوانید اینجا را کلیک کنید. بعضی از پرسش ها در مورد ماینوکسیدیل وجود دارد که این مطلب بر آنها تاکید میکند.

ماینوکسیدیل با چه مکانیسمی باعث رشد مو می شود ؟
ماینوکسیدیل دوره فاز رشد فعال مو(Anagen) را افزایش داده و باعث بزرگ شدن موهای نازک شده(موهای مینیاتوری) میشود.بعنی موها بلندتر و کلفت تر میشوند. مکانیسم دقیق اثربخشی ماینوکسیدیل معلوم نیست.

روش مصرف ماینوکسیدیل چگونه است ؟
یک یا دومرتبه دریک روز هربار یک سی سی یا 15 قطره روی پوست سر خشک با قطره چکان ریخته شودو برای توزیع بهتر کمی ماساژ داده شود.در مورد ماینوکسیدیل هایی که حالت اسپری دارند هر بار باید 7 پاف استفاده شود.یک ساعت زمان برای جذب ماینوکسیدیل لازم است.اگردراین مدت موها دوباره خیس شد،باید ماینوکسیدیل را دوباره تجدید کرد بعد ازیک ساعت میتوان حمام کرد.البته دوش گرفتن بعداز استفاده ازماینوکسیدیل الزامی نیست.

چه غلظتی از مینوکسیدیل در آقایان و خانمها قابل استفاده است ؟
سازمان غذا وداروی آمریکا ماینوکسیدیل 2% را برای خانمها و 5% را برای آقایان تائیدکرده است.ولی باتشخیص پژشک میتوان 5% رابرای خانمها نیز استفاده نمود. چه موقع میتوان درمورد اثربخش بودن آن قضاوت کرد؟ در مورد مصرف ماینوکسیدیل در درمان ریزش مو باید خیلی صبور بود.ماینوکسیدیل در ماه اول مصرف ریزش را تشدید میکند و همین امر باعث میشود که بسیاری از افراد درمان را قطع کنند. لازم است که درمان مینوکسیدیل ادامه یابد تا به تدریج ریزش مو کم شود. اوج اثر ماینوکسیدیل 6تا12هفته بعد از مصرف ماینوکسیدیل ظاهر میشود.اگرچه ممکن است اثرات مثبت آن خیلی زودتر شروع شود.

عوارض ماینوکسیدیل کدامند ؟
پوسته ریزی :
اگر بیماری قبل از مصرف ماینوکسیدیل پوستهریزی و قرمزی کف سر(سبورئیک درماتیت) داشته باشد باید درمان شود.درغیراینصورت با مصرف ماینوکسیدیل خارش تشدید میشود.

خارش سر :
برخی ازبیماران بدنبال مصرف ماینوکسیدیل دچارخارش سر میشوند.معمولاً این افراد به ماده پروپیلن گلیکول که درون محلول ماینوکسیدیل وجوددارد آلرژی دارند.بهتراست این بیماران ازفراورده های ماینوکسیدیل بدون پروپیلن گلیکول ماینوکسیدیل مثل "فوم روگین" استفاده نمایند.البته گاهی تغییر نوع ماینوکسیدیل یا در صد آن باعث بهبود خارش میشود.

پرموئی صورت :
بدنبال مصرف ماینوکسیدیل درخانمها مشکل ساز است.معمولا این عارضه دائمی نیست با قطع ماینوکسیدیل برطرف میشود.این عارضه با غلظتهای بالاتر و همچنین درکسانی که از قبل صورت پرمو دارند شایعتر است.

تشدید ریزش مو :
بدنبال مصرف ماینوکسیدیل معمولا دوتا هشت هفته پس از مصرف ایجاد میشود و با ادامه مصرف ماینوکسیدیل خودبخودخوب میشود.

آیا مصرف مینوکسیدیل در بارداری و شیردهی مجاز است ؟
بررسیهای متعدد در حیواناتنشان از آسیب به جنین و ترشح شدن مینوکسیدیل در شیر دارد. بنابراین مصرف ماینوکسیدیل در بارداری و شیردهی ممنوع است. در مورد آقایان درصورتی که همسرشان باردار است میتوانند به مصرف ماینوکسیدیل ادامه بدهند ولی توصیه میشود مصرف فیناستراید را قطع کنند.

آیا مصرف ماینوکسیدیل باعث اختلال جنسی، کاهش میل جنسی یا اختلال نعوظ م یشود ؟
تاکنون مقالات علمی به این نتیجه نرسیده اند که ماینوکسیدیل بتواند عوارض جنسی بدهد. به همین دلیل معتقد هستند که معمولا علت دیگری باعث این اختلالات است. مهمترین آن مصرف همزمان فیناستراید است. از جمله سایر علل میتوان به داروهای خوراکی،افسردگی، اختلالات خواب و استرس اشاره کرد.

آیا میتوان ماینوکسیدیل را بعد از کاشت مو استفاده کرد ؟
بله. اغلب متخصصین پوست بعد از کاشت مو داروهای رشد موی موضعی مثل ماینوکسیدیل استفاده میکنند. این داروها آسیبی به موهای کاشته شده نمیزنند بلکه باعث تحریک رشد آنها هم میشوند.

آیا ماینوکسیدیل را میتوان برای ریش و سبیل هم استفاده کرد ؟
بله. از ماینوکسیدیل میتوان برای درمان در افرادی که ریشهای کم پشت دارند استفاده کرد. در ابتدا بهتر است این افراد زیر نظر متخصص پوست یا غدد بررسی شوند تا مشخص شود که مشکل هورمونی ندارند و سپس درمان با مینوکسیدیل را شروع کنند.بهتر است که از درصد کمتر(۲٪) برای رشد ریش استفاده شود ولی در شروع درمان میتوان از ۵٪ هم استفاده کرد. بهترین روش استفاده صبح و شب و هربار حدود ۲۰ قطره است. درصورتی که ماینوکسیدل به صورت اسپری است ۷ پاف کافی است. دقت کنید که مینوکسیدیل بامناطقی که مایل نیستید تماس نداشته باشد چون امکان رشد مو در این مناطق وجود دارد.

آیا در هنگام مصرف ماینوکسیدیل امکان ریزش بیشتر مو هم وجود دارد ؟
در ابتدای مصرف ماینوکسیدیل احتمال افزایش ریزش وجود دارد. معمولا این حالت حدود یک ماه ادامه میابد و سپس قطع میشود. بنا براین در صورت مشاهده ریزش موها در ابتدای مصرف مینوکسیدیل نگران نشوید و به درمان ادامه بدهید. درصورتی که درمان با مینوکسیدیل هنگام افزایش ریزش اولیهقطع شود، امکان ریزش بیشتر وجود دارد ولی موقت است. در واقع با قطع مصرف ماینوکسیدیل، موهایی که دارو رشد داده است ریزش پیدا میکند نه موهایی که از قبل وجود داشته است.

برای مشاهده اثرات ماینوکسیدیل چه مدت باید مصرف کنیم ؟
برای بروز اثرات مثبت محلول ماینوکسیدیل حداقل ۶-۴ماه استعمال مداوم آن لازم است.حداکثر اثر آن حدود یکسال بعد از شروع درمان آشکار می گردد . همانطوری که در بالا هم اشاره شد،دراوایل درمان ممکن است ریزش موها بدتر شود که نباید اهمیت داد و باید به درمان ادامه داد تابه تدریج اثرات مفید آن آشکار گردد .

تا چه زمانی باید به مصرف ماینوکسیدیل ادامه بدهیم ؟
متاسفانه برای اینکه ماینوکسیدیل بتواند موهایی که رشد داده را حفظ کند باید به مصرف آن همچنان ادامه داد.این موضوع به این معنی است کهپس از قطع مصرف ماینوکسیدیل اثرات مثبت درمانی آن، به تدریج از بین رفته و تمامی موهائی که به کمک دارو رشد مجدد داشته اند ، به تدریجمی ریزند.به عبارت دیگر برای حفظ اثرات ماینوکسیدیلبایستی مصرف دارو را تا آخر عمر ادامه داد.

اگر کسی قصد پیوند مو دارد، چگونه باید از ماینوکسیدیل استفاده کند ؟
در این مورد نظرات متفاوتی از متخصصین وجود دارد ولی نظری که بیشتر درست به نظر میرسد این است که در صورتی که فرد می خواهداقدام به کاشت موی طبیعی نماید بایستی استعمال ماینوکسیدیل را از چند هفته قبل از عمل قطع کند.زیرا این دارو عروق خونی را گشاد کرده ولذا احتمال خونریزی در حین عمل افزایش می دهد .از طرف دیگر فرد باید ۲هفته بعد از عمل مصرف ماینوکسیدیل را از سر گیرد .رعایت این دوره ی زمانی موجب می گردد که از ریزش موقتی موهای اطراف منطقه کاشت (به دلیل شوک ناشی از عمل) تا حدودی کاسته شود.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، قبل از چهارراه پلیس ، مقابل اداره ثبت ، ساختمان آریا ، طبقه اول
تلفن : 36284487 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

حمید رضا [ 1395-11-13 ]
با سلام ممنون از مطالب خوبتون امیدوارم روی منم اثر کنه

فرهاد رازقی [ 1395-10-23 ]
سلام .من 18 ساله هستم .مو های صورتم خیلی خیلی کم بود . الان حدود 2ماه هست که استفاده میکنم از محلول پنج درصد ما ینوکسیدیل تو این دو ماه تاثیر خیلی خیلی عالیه روی ریش هام گذاشته . طوری تمام جای خالی صورتم پر شده . حتی گونه هام هم ریش در اومده . حتما برای کسایی که ریش درست و حسابی ندارن توصیه میکنم. خیلی ممنون .

پیمان [ 1395-10-12 ]
اقا رو صورت خیلی تاثیر داره فوق العاد.ی بخشی از صورتم مو نداشت به خاطر همین ب صورتم میزدم 2ماه طول نکشید صورتم پره مو شد من خیلی راضی ام

یاسر الماسی [ 1395-08-02 ]
قابل استفاده و عالی بود ممنون.

حیدر پایدار [ 1395-07-29 ]
از مطالب قشنگتون کلی استفاده کردم واقعا ممنونم

حسین [ 1395-07-22 ]
سلام . ممنون از نظراتتون

علی [ 1395-06-18 ]
سلام من یه مدت ازش استاده کردم اٱرش خوب بود ولی یه ماهه قطع کردم موهام برگشته به حالت اولش

مهداد [ 1395-06-07 ]
سلام من سی و سه سالم هست و 6 سال هست که مایندکسیدیل میزنم، اگه نزده بودم الان طاس بودم ولی خدا را شکر روند ریزش مو را در من خیلی کند کرده، من دایی و عموها و پدرم طاس هستند، البته یه دوران هایی هم خارش اینجاد کرد که گاهی چند هفته ای قطعش کردم ولی الان از ماینوکسیدیل ساختنی بدون پروپیلن گلیکل استفاده می کنم.

ماجد شادگادن [ 1395-06-05 ]
سلام ماینوکسیدیل عالیه ولی باید مصرفشو قطع نکنی و همیشه موهاتو تمیز حفظ کنی تا بعد 6 ماه نتایج خوبی رو بدست بیارید.

حامدعلميرزالو [ 1395-04-16 ]
روصورت تاثيرش فوق العادس.ولى سرونميدونم.دارم استفاده مى کنم

علی محمدی [ 1395-04-13 ]
سلام به همه دوستان.اقا من هجده سالمه ریزش موی ژنتیکی دارم. حدود سه هفته اس ماینوکسیدیل و فین پشیا استفاده میکنم واقعا عالیه سرم موهاش خیلی ضخیم تر شده و شکر خدا موهای تازه هم در اورده خودم تعجب کردم چطور تو این مدت کوتاه موی تازه رشد کرده روی سرم واقعا اثرش عالی بوده واسه من.

سوسن قانع [ 1395-04-08 ]
من مریض دکتر شوشتری بودم کارش فوق العادس توهر بیماری پوستی که باشه واقعا ممنون

یونس ایکس [ 1395-01-12 ]
سلام من بیستویک سالمه تا یه ماه پیش حتی پرز هم روی صورتم نبود چه برسه به ریش یک ماهه تحت نظر پزشک ماینوکسیدین پنج درصد میزنم و قرص زینک پلاس میخورم الان الحمدولله روی چانم پر مو شده و بقیه صورتم هم داره پر میشه ممنون

صابر [ 1394-11-23 ]
من بعد از استفاده و نتیجه گرفتن انشالله نظر هم میدم.اگع رو من اثر کنه پس مطمئن باشید رو همه اثر میکنه.

مهدی [ 1394-10-20 ]
من امتحان کردم ریش هم میاره

سعید [ 1393-12-26 ]
سه ماهه دارم استفاده میکنم فقط میتونم بگم فوق العاده س

علی [ 1393-12-16 ]
سلام میخواستم بگم من دو ماه هست که استفاده میکنم واقعا نتیجه دیدم

میلاد [ 1393-10-12 ]
ممنون از سایت خوبتون

علی [ 1393-10-07 ]
سلام.من چند سال مدام دارم ازش استفاده میکنم خیلی راضی کنندس.راستشو بخواین یه جورایی از مصرفش هم خسته شدم.خداکنه دوستان با بار اول دیگه ریزش مو نداشته باشن.موفق باشید

حامد زارعی [ 1393-09-21 ]
باسلام من قبلا استفاده میکردم جواب خیلی خوبی داد اما یه دو ماهی قطع کردم موهام به حالت اول برگشت الان دوباره دارم استفاده میکنم تقریبا نزدیک دوماه ولی تا حالا جوابی نگرفتم

رضا [ 1393-07-05 ]
من استفاده کردم و میکنم عالیه حرف نداره ولی نباید مصرفشو قطع کنی .

عرفانه [ 1393-03-17 ]
از مطالبتون استفاده کردم. متشکر

زهرا [ 1392-08-13 ]
با تشکر.من یه ماهه که از ماینوکسیدیل استفاده میکنم موهام ریزشش خیلی بیشتر شده بود میخواستم مصرفشو قطع کنم اما با خوندن این مقاله فهمیدم باید صبر کنم تا نتیجه بده انشاا...

باسط [ 1392-04-27 ]
Jame va mokhtasar bod.vali mitarsam estefade konamo rizesham bishtar she.

مهدی [ 1392-02-30 ]
مرسی از زحمتتان

رضا [ 1392-02-28 ]
thanks

محمدرحیمی [ 1392-01-05 ]
سلام باتشکر از شما....بعد از استفاده انشاالله درنظر سنجی شرکت خواهم کرد.سال نوبرشما مبارکباد

باتیستا [ 1391-10-24 ]
tank you

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیدانلود فایل هامطالب و مقالاتخدمات در مطبزندگی نامهرزرو نوبتسوالات پزشکیآدرس مطبمعرفی سایت محصولات پوستیگالری تصاویرمشاوره زیبایی صورتسایتهای دیگرخوشبختی در یک کلامطبقه بندی موضوعی مقالاتمطالب پر بینندهپیامهای کاربرانخبرنامه کلینیکخبرنامه وب سایتمقالات موفقیت و خوشبختینظر سنجی در مورد محیط مطبنظر سنجی در مورد وب سایتاستخدام منشی