درمان کک مکدرمان سیاهی زیر چشمدرمان گودی زیر چشمدرمان زگیل تناسلیبوتاکس
سایت دکتر واعظ

چند نکته در مورد ماینوکسیدیل

Minoxidil
در مورد ماینوکسیدیل در درمان ریزش مو در مورد ماینوکسیدیل مقاله کاملی قبلا نوشتم که برای مطالعه آن میتوانید اینجا را کلیک کنید. بعضی از پرسش ها در مورد ماینوکسیدیل وجود دارد که این مطلب بر آنها تاکید میکند.

ماینوکسیدیل با چه مکانیسمی باعث رشد مو می شود ؟
ماینوکسیدیل دوره فاز رشد فعال مو(Anagen) را افزایش داده و باعث بزرگ شدن موهای نازک شده(موهای مینیاتوری) میشود. در واقع ماینوکسیدیل باعث تقویت موهای کرکی سر میشود و به تدریج موها بلندتر و کلفت تر میشوند. مکانیسم دقیق اثربخشی ماینوکسیدیل معلوم نیست ولی تقویت موی سر با مصرف طولانی مدت ماینوکسیدیل اغلب اتفاق میافتد.

روش مصرف ماینوکسیدیل چگونه است ؟
یک یا دومرتبه دریک روز هربار یک سی سی یا 15 قطره روی پوست سر خشک با قطره چکان ریخته شودو برای توزیع بهتر کمی ماساژ داده شود.در مورد ماینوکسیدیل هایی که حالت اسپری دارند هر بار باید 7 پاف استفاده شود.یک ساعت زمان برای جذب ماینوکسیدیل لازم است.اگردراین مدت موها دوباره خیس شد،باید ماینوکسیدیل را دوباره تجدید کرد بعد ازیک ساعت میتوان حمام کرد.البته دوش گرفتن بعداز استفاده ازماینوکسیدیل الزامی نیست.

چه غلظتی از مینوکسیدیل در آقایان و خانمها قابل استفاده است ؟
سازمان غذا وداروی آمریکا ماینوکسیدیل 2% را برای خانمها و 5% را برای آقایان تائیدکرده است.ولی باتشخیص پژشک میتوان 5% رابرای خانمها نیز استفاده نمود. چه موقع میتوان درمورد اثربخش بودن آن قضاوت کرد؟ در مورد مصرف ماینوکسیدیل در درمان ریزش مو باید خیلی صبور بود.ماینوکسیدیل در ماه اول مصرف ریزش را تشدید میکند و همین امر باعث میشود که بسیاری از افراد درمان را قطع کنند. لازم است که درمان مینوکسیدیل ادامه یابد تا به تدریج ریزش مو کم شود. اوج اثر ماینوکسیدیل 6تا12هفته بعد از مصرف ماینوکسیدیل ظاهر میشود.اگرچه ممکن است اثرات مثبت آن خیلی زودتر شروع شود. در مراحل اول مینوکسیدیل باعث جلوگیری از ریزش مو میشود و در مراحل بعد باعث رویش مجدد موهم میشود.

عوارض ماینوکسیدیل کدامند ؟
پوسته ریزی :
اگر بیماری قبل از مصرف ماینوکسیدیل پوسته ریزی و قرمزی کف سر(سبورئیک درماتیت) داشته باشد باید درمان شود.درغیراینصورت با مصرف ماینوکسیدیل خارش تشدید میشود.

خارش سر :
برخی ازبیماران بدنبال مصرف ماینوکسیدیل دچارخارش سر میشوند.معمولاً این افراد به ماده پروپیلن گلیکول که درون محلول ماینوکسیدیل وجوددارد آلرژی دارند.بهتراست این بیماران ازفراورده های ماینوکسیدیل بدون پروپیلن گلیکول ماینوکسیدیل مثل فوم روگین استفاده نمایند.البته گاهی تغییر نوع ماینوکسیدیل یا در صد آن باعث بهبود خارش میشود.

پرموئی صورت :
بدنبال مصرف ماینوکسیدیل درخانمها مشکل ساز است.معمولا این عارضه دائمی نیست با قطع ماینوکسیدیل برطرف میشود.این عارضه با غلظتهای بالاتر و همچنین درکسانی که از قبل صورت پرمو دارند شایعتر است.

تشدید ریزش مو :
بدنبال مصرف ماینوکسیدیل معمولا دوتا هشت هفته پس از مصرف ایجاد میشود و با ادامه مصرف ماینوکسیدیل خودبخودخوب میشود.

آیا مصرف مینوکسیدیل در بارداری و شیردهی مجاز است ؟
بررسیهای متعدد در حیواناتنشان از آسیب به جنین و ترشح شدن مینوکسیدیل در شیر دارد. بنابراین مصرف ماینوکسیدیل در بارداری و شیردهی ممنوع است. در مورد آقایان درصورتی که همسرشان باردار است میتوانند به مصرف ماینوکسیدیل ادامه بدهند ولی توصیه میشود مصرف فیناستراید را قطع کنند.

آیا مصرف ماینوکسیدیل باعث اختلال جنسی، کاهش میل جنسی یا اختلال نعوظ می شود ؟
تاکنون مقالات علمی به این نتیجه نرسیده اند که ماینوکسیدیل بتواند عوارض جنسی بدهد. به همین دلیل معتقد هستند که معمولا علت دیگری باعث این اختلالات است. مهمترین آن مصرف همزمان فیناستراید است. از جمله سایر علل میتوان به داروهای خوراکی،افسردگی، اختلالات خواب و استرس اشاره کرد.

آیا میتوان ماینوکسیدیل را بعد از کاشت مو استفاده کرد ؟
بله. اغلب متخصصین پوست بعد از کاشت مو داروهای رشد موی موضعی مثل ماینوکسیدیل استفاده میکنند. این داروها آسیبی به موهای کاشته شده نمیزنند بلکه باعث تحریک رشد آنها هم میشوند.

آیا ماینوکسیدیل را میتوان برای ریش و سبیل هم استفاده کرد ؟
بله. از ماینوکسیدیل میتوان برای درمان در افرادی که ریشهای کم پشت دارند استفاده کرد. در ابتدا بهتر است این افراد زیر نظر متخصص پوست یا غدد بررسی شوند تا مشخص شود که مشکل هورمونی ندارند و سپس درمان با مینوکسیدیل را شروع کنند.ماینوکسیدیل برای ریش بهتر است که از درصد کمتر(۲٪) برای شروع استفاده شود ولی در شروع درمان میتوان از ۵٪ هم استفاده کرد. بهترین روش استفاده صبح و شب و هربار حدود ۲۰ قطره است. درصورتی که ماینوکسیدل به صورت اسپری است ۷ پاف کافی است. دقت کنید که مینوکسیدیل بامناطقی که مایل نیستید تماس نداشته باشد چون امکان رشد مو در این مناطق وجود دارد.

آیا در هنگام مصرف ماینوکسیدیل امکان ریزش بیشتر مو هم وجود دارد ؟
در ابتدای مصرف ماینوکسیدیل احتمال افزایش ریزش وجود دارد. معمولا این حالت حدود یک ماه ادامه میابد و سپس قطع میشود. بنا براین در صورت مشاهده ریزش موها در ابتدای مصرف مینوکسیدیل نگران نشوید و به درمان ادامه بدهید. درصورتی که درمان با مینوکسیدیل هنگام افزایش ریزش اولیه قطع شود، امکان ریزش بیشتر وجود دارد ولی موقت است. در واقع با قطع مصرف ماینوکسیدیل، موهایی که دارو رشد داده است ریزش پیدا میکند نه موهایی که از قبل وجود داشته است.

برای مشاهده اثرات ماینوکسیدیل چه مدت باید مصرف کنیم ؟
برای بروز اثرات مثبت محلول ماینوکسیدیل حداقل ۶-۴ماه استعمال مداوم آن لازم است.حداکثر اثر آن حدود یکسال بعد از شروع درمان آشکار می گردد . همانطوری که در بالا هم اشاره شد،دراوایل درمان ممکن است ریزش موها بدتر شود که نباید اهمیت داد و باید به درمان ادامه داد تابه تدریج اثرات مفید آن آشکار گردد .

تا چه زمانی باید به مصرف ماینوکسیدیل ادامه بدهیم ؟
متاسفانه برای اینکه ماینوکسیدیل بتواند موهایی که رشد داده را حفظ کند باید به مصرف آن همچنان ادامه داد.این موضوع به این معنی است کهپس از قطع مصرف ماینوکسیدیل اثرات مثبت درمانی آن، به تدریج از بین رفته و تمامی موهائی که به کمک دارو رشد مجدد داشته اند ، به تدریجمی ریزند.به عبارت دیگر برای حفظ اثرات ماینوکسیدیل بایستی مصرف دارو را تا آخر عمر ادامه داد.

اگر کسی قصد پیوند مو دارد، چگونه باید از ماینوکسیدیل استفاده کند ؟
در این مورد نظرات متفاوتی از متخصصین وجود دارد ولی نظری که بیشتر درست به نظر میرسد این است که در صورتی که فرد می خواهداقدام به کاشت موی طبیعی نماید بایستی استعمال ماینوکسیدیل را از چند هفته قبل از عمل قطع کند.زیرا این دارو عروق خونی را گشاد کرده ولذا احتمال خونریزی در حین عمل افزایش می دهد .از طرف دیگر فرد باید ۲هفته بعد از عمل مصرف ماینوکسیدیل را از سر گیرد .رعایت این دوره ی زمانی موجب می گردد که از ریزش موقتی موهای اطراف منطقه کاشت (به دلیل شوک ناشی از عمل) تا حدودی کاسته شود.

چه کسی کاندیدكاشت مو است؟
اگر فردی از مصرف ماینوکسیدیل نتیجه نمی گیرد وهزینه کاشت مو برای او قابل پرداخت است میتواند اقدام به کاشت مو کند. علاوه برکاشت مو برای سر،کاشت ریش وکاشت ابرو هم امکان پذیر است.کاشت مو هم مثل هرعمل جراحی دیگر ممکن است عوارض داشته باشد. حتما کاشت مو را نزد متخصص انجام دهید که پس از انجام پشیمانی به دنبال نداشته باشد.

*سلام . ماینوکسیدیل پنج درصد رو چند ساعت تو سرمو نگه داریم بعدبشویم. آیا میشه شب زد و صبح شست؟
اصولا ماینوکسیدیل اگر حدود یک ساعت برروی سر بماند کافی است. پس اگر حتی قبل از حمام به مدت یکساعت بماند و بعد حمام بروید هم کافی است. این مطلب در مورد همه برندهای ماینوکسیدیل ( آلوپکسی، روگین و ....) هم صادق است. طبیعی است که اگر شب ماینوکسیدیل استفاده شود و صبح شسته شود اثر خود را خواهد داشت.

* آیا باید درکنار #ماینوکسیدیل حتما از #فیناستراید هم استفاده کرد؟
مقالات و بررسی ها نشان داده است که استفاده از این دو دارو در کنار هم اثر هم افزایی دارد. به عبارت دیگر مصرف این دو در کنار هم بهتر از مصرف هر یک به تنهایی است ولی مصرف این دو در کنار هم الزامی نیست.

*من شنیدم اگر ماینو کسیدل زیاد توسط پوست سر جذب بشودباعث کاهش میل جنسی میشودمن سه ماه نیم است که از ماینوکسیدل استفاده می کنم و دیگه ریزش مو ندارم ولی میل جنسی من مثل قبل نیست کم تر از قبل شده این خطر ناک نیست لطفا توضیح دهید ممنون
در هیچ مقاله علمی را بطه ای بین ماینوکسیدیل و کاهش میل جنسی یا اختلال نعوظ گزارش نشده است. طبیعی است که ماینوکسیدیل خارجی و ایرانی هم در این مساله تفاوتی ندارند.اختلالات جنسی اغلب در افرادی ظاهر میشود که فیناستراید ( پروپشیا) مصرف میکنند. در صد این افراد هم ۱ تا ۲ درصد است.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، قبل از چهارراه پلیس ، مقابل اداره ثبت ، ساختمان آریا ، طبقه اول
تلفن : 36284487 - 031نظرات کاربران درباره این مطلب :

ابراهیم [ 1396-09-24 ]
باسلام من برای ریش صورتم استفاده میکنم تقریبا دو هفته است انگاری داره نتیجه میده

صادقی [ 1396-09-14 ]
شامپوی 5040 واقعا افتضاح است ولی فینستراید و ماینکسیدل خوبه

فرزاد فیروزه [ 1396-09-05 ]
سلام .من الان سال چهارم که دارم از این دارو استفاده میکنم واقعا ازش راضیم تاثیرش فوق العاده بوده همه مدل شامپو و تونیک و دارو رو هم استفاده کردم ولی این دارو در کنار فینستراید واقعا فوق العادس

صادق طاهانی [ 1396-08-24 ]
سلام . تو یک کلام رو صورت تاثیرش فوق العاده میباشد.فووووووووق العاده.به خدا پشیمون نمیشین حتما استفاده کنین

مجتبی [ 1396-08-24 ]
سلام.تاثیرش عالیه.من دو ساله دارم مصرف میکنم. مصرفشم که راحته و اصلاً مشخص نیست روی سر،اگه نشوری تا چند ساعت ضرر به مو نمیزنه،قیمتشم که خیلی مُفته،عوارضم که نداره پس ایرادی نداره که تا آخر عمر استفاده بشه

اشکان [ 1396-08-14 ]
سلام شامپو 5040 منو تاس کرد، خداروشکر ماینوکسیدیل موهامو بهم برگردوند عالیه شک نکنید

مهدی صادقی [ 1396-08-06 ]
عالیه فقط ی بدی داره اونم اینه که باید تا آخر عمر استفاده کنی حتما امتحان کنید من ک راضیم

طاهری [ 1396-06-08 ]
5040 و محلول طلسم دروغ محض بود . ماینوکسیدیل و فینستراید واقعا جواب میده ولی فینستراید رد دوران بارداری ممنوع هست

امين [ 1396-05-31 ]
با سلام من ٦ سال ماينوكسيديل استفاده كردم موهام خوب بود اين شامپوي ٥٠٤٠ رو كه زدم بعد ٤ ماه همه موهام ريخت الان دوباره برگشتم ماينو كسيديل خدا كنه برگرده

امیرحسین [ 1396-05-18 ]
من دو ماهه استفاده می کنم ازش راضیم خیلی خوب و عالیه ، اولش ریزشم زیاد شد ولی ادامه دادم بعدش موهای نازک اورد و الان داره کم کم بیشتر و پر تر هم میشه

نيما [ 1396-05-04 ]
سلام منم از محصول ٥٠٤٠ استفاده كردم ٤ ماه مزخرف بود تمام موهاي داشته شده ام ريخت ، واقعا گول تبليغاتشونو نخوريد

ماجد شادگان [ 1396-04-23 ]
باسلام من از ۵۰۴۰استفاده کردم موهام داغون شد ریزشش شدیدتر شد الان دوباره از ماینوکسیدیل استفاده میکنم خیلی از این محصول راضیم ولی حیف که ادم نمیتونه قطعش کنه.

مجتبی خاکپور [ 1396-04-22 ]
سلام دوستان شاید میشه گفت تنها داروی که تاثیر فراوان و بی تبلیغ در دنیا که همه استفاده میکنند همین دارو باشه قبلا ازتمام دارو های گران قیمت حتی تا سه هزار یورو استفاده کردم امریکای فرانسوی که مهد تکنولوژی در صنعت پوست و مو هستن ولی تاثیری به اندازه نصف این دارو هم نداشته توصیه میکنم یک ماه امتحان کنید . من یک تاجرم

مهدی حمزه لو [ 1396-04-21 ]
قبلأ استفاده کردم خیلی خوب بود،بعد یه مدت نزدم برگشت به حالت اول، الأن دوباره دارم استفاده میکنم که خداروشکر خوبه،،قرص زینک وفینایستراید هم باهاش مصرف میکنم. از این شامپو سیصدهزارتومنیا۵۰۴۰ سه ماه زدم اصلأ اثری نداشت،بهترین دارو همون مانیوکسیدله

سعید از کرمانشاه [ 1396-04-09 ]
دوستان من سه ماهه استفاده میکنم و از ماه دوم ب بعد کاملا جواب داد و الان حدود پنجاه درصد از موهام برگشته ، بی نظیره

مجید [ 1396-03-14 ]
سلام دوستان من 15سال یابیشتر ازین محلول اونم 5درصدش استفاده کردم عالیه فقط تنها عیبش موها وابسته میشن استفاده نکنی برمیگردی سرخونه اول دوستان هیچ دارو یا محلولی بجز همین ماینوکسیدل 5درصد جواب نمیده الا ن چهار ماهه از ژیوار یا اون 5040 استفاده کردم موهام داغون شد کم پشت و ضایع از امروز میخوام دوباره برگرم پیش رفیق قدیمیم یعنی ماینوکسیدل پ دوستان همینو ادامه بدین دنبال دارویی دیگه نرین درسته تا اخرعمر باید استفاده کنید ولی ارزششو داره

سید مسعود فتاحی [ 1396-02-24 ]
با سلام خدمت دوستان من از محلول الان به مدت ۳ هفته متوالی استفاده کردم به طور شگفت انگیزی در نقاطی که به شکل سکه ای ریزش مو داشتم خیلی عالی جواب گرفتم واقعا فوق العاده است. حتی دوستان و اشنایان هم در تعجب هستند خیلی ممنون.

حمید رضا [ 1395-11-13 ]
با سلام ممنون از مطالب خوبتون امیدوارم روی منم اثر کنه

فرهاد رازقی [ 1395-10-23 ]
سلام .من 18 ساله هستم .مو های صورتم خیلی خیلی کم بود . الان حدود 2ماه هست که استفاده میکنم از محلول پنج درصد ما ینوکسیدیل تو این دو ماه تاثیر خیلی خیلی عالیه روی ریش هام گذاشته . طوری تمام جای خالی صورتم پر شده . حتی گونه هام هم ریش در اومده . حتما برای کسایی که ریش درست و حسابی ندارن توصیه میکنم. خیلی ممنون .

پیمان [ 1395-10-12 ]
اقا رو صورت خیلی تاثیر داره فوق العاد.ی بخشی از صورتم مو نداشت به خاطر همین ب صورتم میزدم 2ماه طول نکشید صورتم پره مو شد من خیلی راضی ام

یاسر الماسی [ 1395-08-02 ]
قابل استفاده و عالی بود ممنون.

حیدر پایدار [ 1395-07-29 ]
از مطالب قشنگتون کلی استفاده کردم واقعا ممنونم

حسین [ 1395-07-22 ]
سلام . ممنون از نظراتتون

علی [ 1395-06-18 ]
سلام من یه مدت ازش استاده کردم اٱرش خوب بود ولی یه ماهه قطع کردم موهام برگشته به حالت اولش

مهداد [ 1395-06-07 ]
سلام من سی و سه سالم هست و 6 سال هست که مایندکسیدیل میزنم، اگه نزده بودم الان طاس بودم ولی خدا را شکر روند ریزش مو را در من خیلی کند کرده، من دایی و عموها و پدرم طاس هستند، البته یه دوران هایی هم خارش اینجاد کرد که گاهی چند هفته ای قطعش کردم ولی الان از ماینوکسیدیل ساختنی بدون پروپیلن گلیکل استفاده می کنم.

ماجد شادگادن [ 1395-06-05 ]
سلام ماینوکسیدیل عالیه ولی باید مصرفشو قطع نکنی و همیشه موهاتو تمیز حفظ کنی تا بعد 6 ماه نتایج خوبی رو بدست بیارید.

حامدعلميرزالو [ 1395-04-16 ]
روصورت تاثيرش فوق العادس.ولى سرونميدونم.دارم استفاده مى کنم

علی محمدی [ 1395-04-13 ]
سلام به همه دوستان.اقا من هجده سالمه ریزش موی ژنتیکی دارم. حدود سه هفته اس ماینوکسیدیل و فین پشیا استفاده میکنم واقعا عالیه سرم موهاش خیلی ضخیم تر شده و شکر خدا موهای تازه هم در اورده خودم تعجب کردم چطور تو این مدت کوتاه موی تازه رشد کرده روی سرم واقعا اثرش عالی بوده واسه من.

سوسن قانع [ 1395-04-08 ]
من مریض دکتر شوشتری بودم کارش فوق العادس توهر بیماری پوستی که باشه واقعا ممنون

یونس ایکس [ 1395-01-12 ]
سلام من بیستویک سالمه تا یه ماه پیش حتی پرز هم روی صورتم نبود چه برسه به ریش یک ماهه تحت نظر پزشک ماینوکسیدین پنج درصد میزنم و قرص زینک پلاس میخورم الان الحمدولله روی چانم پر مو شده و بقیه صورتم هم داره پر میشه ممنون

صابر [ 1394-11-23 ]
من بعد از استفاده و نتیجه گرفتن انشالله نظر هم میدم.اگع رو من اثر کنه پس مطمئن باشید رو همه اثر میکنه.

مهدی [ 1394-10-20 ]
من امتحان کردم ریش هم میاره

سعید [ 1393-12-26 ]
سه ماهه دارم استفاده میکنم فقط میتونم بگم فوق العاده س

علی [ 1393-12-16 ]
سلام میخواستم بگم من دو ماه هست که استفاده میکنم واقعا نتیجه دیدم

میلاد [ 1393-10-12 ]
ممنون از سایت خوبتون

علی [ 1393-10-07 ]
سلام.من چند سال مدام دارم ازش استفاده میکنم خیلی راضی کنندس.راستشو بخواین یه جورایی از مصرفش هم خسته شدم.خداکنه دوستان با بار اول دیگه ریزش مو نداشته باشن.موفق باشید

حامد زارعی [ 1393-09-21 ]
باسلام من قبلا استفاده میکردم جواب خیلی خوبی داد اما یه دو ماهی قطع کردم موهام به حالت اول برگشت الان دوباره دارم استفاده میکنم تقریبا نزدیک دوماه ولی تا حالا جوابی نگرفتم

رضا [ 1393-07-05 ]
من استفاده کردم و میکنم عالیه حرف نداره ولی نباید مصرفشو قطع کنی .

عرفانه [ 1393-03-17 ]
از مطالبتون استفاده کردم. متشکر

زهرا [ 1392-08-13 ]
با تشکر.من یه ماهه که از ماینوکسیدیل استفاده میکنم موهام ریزشش خیلی بیشتر شده بود میخواستم مصرفشو قطع کنم اما با خوندن این مقاله فهمیدم باید صبر کنم تا نتیجه بده انشاا...

باسط [ 1392-04-27 ]
Jame va mokhtasar bod.vali mitarsam estefade konamo rizesham bishtar she.

مهدی [ 1392-02-30 ]
مرسی از زحمتتان

رضا [ 1392-02-28 ]
thanks

محمدرحیمی [ 1392-01-05 ]
سلام باتشکر از شما....بعد از استفاده انشاالله درنظر سنجی شرکت خواهم کرد.سال نوبرشما مبارکباد

باتیستا [ 1391-10-24 ]
tank you

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :

آموزش رزرو نوبت اینترنتی

نوبت های ویزیت کلینیک دکتر واعظ شوشتری تماماً اینترنتی رزرو میشود. قبل از ورود به وبسایت بهتر است این مطلب را مطالعه کنید تا راحت تر نوبت خود را رزرو کنید.

ادامه مطلب

نرم افزار موبایل کلینیک دکتر واعظ آماده شد

این نرم افزار حاوی بسیاری از اطلاعات کلینیک است که به راحتی در دسترس شما میباشد. این نرم افزار برای قالبهای اندرویید و اپل موجود است . . .

ادامه مطلب

طبقه بندی موضوعی مقالات

اگر به دنبال مقالات مربوط به یک موضوع خاص میگردید میتوانید از طریق این صفحه به مطلب مورد نظر خود برسید. همچنین میتوانید کلمه مورد نظرتان را در قسمت بالا جستجو کنید.

ادامه مطلب

خوشبختی در یک کلام

کتاب خوشبختي در يك كلام نوشته آندره متيوس است که باترجمه دكتر عليرضا واعظ شوشتری ودكتر محمّد رضا قرائتی منتشر شده است.این کتاب نکات خوشبختی و موفقیت را در داستانهای کوتاه و جالب بیان میکند. . .

ادامه مطلب