دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


اطلاعیه مهم رزرو نوبت

میکرودرم و آراف فرکشنال

باز شدن مطب

بهترین راه برای دسترسی ب

آدرس جدید مطب

جدید ترین روش جوانسازی و

نسل جدید میکرودرم ابریژن

بخت تازه کار

حتما شنيده¬ايد که افراد تازه کار از بخت بلندي برخوردارند. کساني که در حوزه¬اي متخصص نيستند، سريع¬تر به ايده¬هاي خلاقانه در آن زمينه دست مي¬يابند، و افرادي که تازه يک بازي را ياد مي گيرند، معمولا در به کار بستن ابتکارهاي جالب موفق¬تر از کهنه¬کارها عمل مي¬کنند. دليل اين امر، خالي بودن فنجانِ ذهنِ تازه¬کارها و پذيرندگي و گشودگي¬شان بر امکانات نو است.
با استفاده از همين نکته روش بخت تازه¬کار ابداع شده است. در اين روش، مسئله به شکلي ساده و سرراست بر کاغذي نوشته مي¬شود و تلاش مي¬شود تا در شيوه¬ي بيان آن پيش¬فرض¬هاي موجود در حوزه¬ي تخصصي مربوطه وارد نشود. آنگاه اين مسئله با گروهي از افراد کاملا بي¬ربط در ميان گذاشته، و نظر ايشان پرسيده مي¬شود. گاه در ميان اين نظرات فکري خلاقانه و درخشان يافت مي¬شود که براي حل مسئله کاربرد مي¬يابد.

معيارهاي گوناگوني براي تعريف يک ايده¬ي خلاقانه و تفکيک کردنش از ساير انديشه¬ها وجود دارد. يکي از معيارهاي رسمي، تعريفي است که اداره¬ي ثبت اختراعات و ابتکارهاي ايالات متحده براي ارزيابي ايده¬هاي نو به دست داده است. بر مبناي قواعد اين اداره، ايده¬اي خلاقانه است که مشکلي خاص را به شيوه¬اي جديد و مطلوب حل کند، و در اين بين از راه¬حل¬هاي پيشين و شناخته شده فراتر رود. يعني در جايي که روش¬هاي قديمي شکست خورده بودند، به نتيجه¬اي مطلوب منتهي شود. در ضمن اين راه حل بايد نامنتظره و دور از انتظار باشد، و به کمک آزمايش¬ها و روش¬هاي عملي قابل تاييد باشد.

از اين تعريف چنين بر مي¬آيد که ايده¬ي خلاقانه، بايد دست کم سه ويژگي داشته باشد:
الف) فکر بايد نوآورانه باشد، يعني مسيري تازه را براي حل مسئله بگشايد و چيزي تازه به اندوخته¬هاي ذهني ما اضافه کند.
ب) راه حل بايد کارآمد باشد، يعني به راستي مسئله را حل کند و گره از مشکلي بگشايد يا خواستي را برآورده کند.
پ) راه¬حل بايد تا حدودي شگفت¬انگيز و نامنتظره باشد. يعني به سادگي به ذهن همه خطور نکند و در نگاه اول ناشدني و دور از ذهن بنمايد.
راه¬حلي که اين ويژگي¬ها را داشته باشد، خلاقانه است.

برگرفته از کتاب خلاقیت
نويسنده: شروین وکیلی
چاپ: بهار 85


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، قبل از چهارراه پلیس ، مقابل اداره ثبت ، ساختمان آریا ، طبقه اول
تلفن : 36284487 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیدانلود فایل هاآموزش رزرو نوبت اینترنتیمطالب و مقالاتخدمات در مطبزندگی نامهرزرو نوبتسوالات پزشکیآدرس مطبمعرفی سایت محصولات پوستیگالری تصاویرمشاوره زیبایی صورتسایتهای دیگرخوشبختی در یک کلامطبقه بندی موضوعی مقالاتمطالب پر بینندهپیامهای کاربرانخبرنامه کلینیکخبرنامه وب سایتمقالات موفقیت و خوشبختینظر سنجی در مورد محیط مطبنظر سنجی در مورد وب سایتاستخدام منشی