درمان گودی زیر چشماسکار آکنهلیزر موهای زائدجوانسازیدرمان واریس
سایت دکتر واعظ

پرسش و پاسخ در مورد لیزر موهای زاید

موهای زاید مشکل بسیاری از خانمهای امروزی است. این موها ممکن است در زمینه ارثی رشد کند که معمولا درمان آن با لیزر به راحتی انجام میشود.از طرف دیگر این امکان وجود دارد که موهای زاید در زمینه اختلالات هورمونی یا بیماریها ایجاد شود این افراد لازم است که ابتدا علتهورمونی را درمان کنند و سپس یا همزمان اقدام به لیزر مو کنند. بسیاری از بیماریهایی که توسط مو ایجاد میشود نیزپس از زدودن موها برطرف میشود. امروزه بسیاری افراد هم خواهان برطرف کردن موهای طبیعی بدن خود هستند.در این مقاله سعی براین است که به پرسشهایی که ممکن است برای شما پیش بیاید پاسخ داده شود.

هیرسوتیسم یعنی چه ؟
هیرسوتیسم (پرمویی) به معنی رشد مو درخانمها مشابه الگوی رشد موی مردانه است. به این صورت که در ناحیه ریش و سبیل مردان به صورت ناقص یا کامل موی ضخیم و سیاه رنگ رشد میکند.این بیماری مشکل نسبتاًشایعی است و برای اغلب خانمها آزاردهنده می باشد

روشهای قدیمی زدودن موهای زائد کدامند ؟
ا لکترولیز روشی کند و دردناک بوده که طی آن فولیکولهای مو یک به یک توسط تکنسین یا پزشک متخصص به روش ایجاد حرارت از طریق برقراری جریان الکتریکی مورد تخریب قرار می گیرد.کندن موها که روشی دردناک است و ایجاد فولیکولیت میکند.موم انداختن موها که آن هم دشواریهای خاص خود را دارد.

مصرف دارو چه اثری بر موهای زاید دارد ؟
در افرادی که موهای زاید بدلیل اختلال هورمونی ایجاد میشود، داروهای باعث برطرف شدن اختلال هورمونی و عدم ایجاد موی ضخیم جدید میشوند ولی برای از بین بردن موهای ضخیم قبلی لازم است از روشهای موجود از جمله لیزر استفاده کرد.ولی در بیمارانی که اختلال هورمونی ندارند صرفاً اثر موقتی دارد یعنی تا زمانیکه بیمار دارو مصرف میکند سرعت رشد موها کم میشود ولی با قطع دارو مجدداً به حالت قبل برمیگردد.

دستگاه های لیزر چگونه عمل می کنند ؟
سیستم های لیزر با انتخاب طول موجهای مناسب در ناحیه ای نسبتاً وسیع در آن واحد تعداد زیادی از فولیکولهای مو ( ریشه های مو ) را مورد هدف قرار می دهد.مکانیسم اثر لیزر هدف قرار دادن ملانین ( رنگدانه تیره مو ) به وسیله طول موج خاص از اشعه است که باعث ایجاد حرارت شده و متعاقب آن تخریب سلول های زاینده مو در ناحیه فولیکول صورت میگیرد.

در حال حاضر چه لیزرهایی برای درمان موهای زائد توصیه می شود ؟
لیزرهای زیر برای درمان موهای زائد توصیه می شود:
1- سیستم لیزر الکساندرایت (Alexandrite)با طول موج ۷۵۵ نانومتر
2- سیستم لیزر دیود (Diode)با طول موج ۸۰۰ نانومتر
3- سیستم لیزر Nd-YAG با طول موج ۱۰۶۴نانومتر
4- سیستم نوری IPL نیز با روش کار کردی مشابه لیزر ها در درمان موهای زائد به کار می رود.

کدامیک از لیزر های فوق بهتر عمل می کنند یا به عبارتی بهترین روش لیزر موهای زائد​ کدام است؟
مقالات مختلف هر کدام از برتری یکی از لیزرها سخن میگوید ولی به طور کلی میتوان گفت که لیزر الکساندرایت (Alexandrite)بهترین عملکرد را داراست. لیزردایود(Diode) وNd-YAG برای پوستهای تیره عوارض کمتری دارد.نکته ای که باید دقت کرد تنظیم پارامترها در هر یک از این دستگاهها است.اگر تنظیم پارامترها دقیق انجام نشود مسلما لیزر نمیتواند حداکثر اثر خود را داشته باشد.اگر پوست شما تیره است یا قصد انجام لیزر برای مناطقی از بدن را دارید که تیره تر هستند( مثل ناحیه تناسلی یا زیر بغل) بهترین مرکز لیزر موهای زائد مرکزی استکه دستگاه لیزر همبرای پوست روشن هم برای پوستتیره داشته باشد.

سیستم های خنک کننده دستگاه های لیزر چند نوع هستند؟
به طور کلی ۳ نوع سیستم خنک کننده وجود دارد. تماسی، هوای خنک و اسپری گاز
سیستم خنک کننده تماسی به این صورت است که سر دستگاه خنک میباشد، بنابراین با تماس با پوست این سرما را به سطح پوست انتقال میدهد. سیستم هوای خنک به این صورت است که دستگاهی در کنار دستگاه لیزر هوای خنک را به محل لیزر میدمد و با این روش باعث خنکی پوست میشود.سیستم اسپری گاز یا DCD ابداع شرکت کندلا آمریکا میباشد و به این صورت است که قبل وبعد از هر شات لیزر گاز خنک به محل اسپری میکند. این سیستم برای کار کردن با پهنای پالس کوتاه( برای موهای ظریف) ایده آل است.

چند جلسه برای از بین بردن کامل موهای یک ناحیه لازم است ؟
زدودن موهای زائد به وسیله لیزر معمولاً در طی جلسات متعدد ( بین 3 الی6 جلسه ) انجام می شود.

فواصل جلسات درمانی چقدر است ؟
فاصله جلسات با توجه به ناحیه ای از بدن که مورد درمان قرار می گیرد متغیر است. فاصله درمانی معمولا بین ۴-۶ هفته است ولی گاهی تا ۳ ماه باید درمان را به تعویق انداخت.

میزان کاهش موهای زاید در پایان جلسات چقدر است ؟
اگر فردی فواصل زمانی جلسات را دقیق رعایت کند و بیماری هورمونی زمینه نداشته باشد،در پایان جلسات مقدار موهای زائد به میزان 100-80% کاهش می یابد.

آیا برداشتن مو ها در بین جلسات لازم است ؟
در فواصل جلسات معمولاً ناحیه مورد درمان فاقد مو بوده و شخص نیازی به استفاده از روش های متداول برداشتن مو مثل تیغ زدن یا بند انداختن ندارد.

عوارض انجام لیزر موهای زائد چیست ؟
رنگ پوست ناحیه ای از بدن که تحت درمان با اشعه لیزر قرار می گیرد اندکی قرمز می شود که طی یک تا دو ساعت بعد تدریجاً از بین می رود.عوارض شدید شامل تاول و اسکار فقط در موارد عدم رعایت انتخاب دستگاه مناسب و یا عدم بکارگیری پارامترهای مناسب برای هر نوع پوست اتفاق می افتد.

آیا با انجام لیزر احتمال سرطان افزایش می یابد ؟
خیر.تا کنون هیچ نوع سرطان زایی برای درمان موهای زائد به وسیله لیزر گزارش نشده است.

آیا لیزر موهای زائد روی باروری و غدد لنفاوی تاثیر می گذارد ؟
خیر. لیزری که در ناحیه تناسلی ( بیکینی ) یا زیر بغل انجام میشود هیچ ارتباطی با اجزای داخلی بدن مثل تخمدان یا بافت سینه ندارد.میزان نفوذ لیزر در حد چند میلیمتر است بنابراین اصلا به بافتهای زیرین نمیرسد. بدلیل طول موج خاص لیزر، انرژی آن به صورت گرما و فقط در ماده هدف ( در این مورد رنگدانه ملانین ) آزاد میشود.

آیا انجام لیزر موی زاید دردناک است ؟
میزان درد در افراد مختلف، متفاوت است. درد لیزر بسیار به عملکرد سیستم خنک کننده بستگی دارد ( هر چه سیستم خنک کننده بهتر عمل کند درد لیزر کمتر است ) .به طور کلی میتوان گفت درد آن درحد متوسط است و شدید نیست. افرادی که حساس به درد هستند میتوانند قبل از انجام لیزر از پماد بیحس کننده استفاده کنند. معمولا درد لیزر دایود(Diode) از الکساندرایت(Alexandrite) بیشتر است.

آیا انجام لیزر موقع حاملگی اشکالی دارد ؟
تحقیقات انجام شده نشان داده که انجام لیزر موقع حاملگی هیچ عارضه ای برای مادر و جنین ندارد حتی اگر لیزر روی شکم خانم باردار انجام شود.

اقدامات لازم قبل از انجام لیزر مو چیست ؟
باید دو هفته قبل از انجام لیزر موهای محل کنده نشود و فقط با تیغ تراشیده شود. قبل از انجام لیزر باید موضع شسته شود تا کرم یا آرایش کاملاً پاک شود.

اقدامات لازم بعد از انجام لیزر مو چیست ؟
باید به مدت سه روز هر 12 ساعت از کرم هیدروکورتیزون استفاده کرد. مصرف ضدآفتاب هر 2 ساعت نیز لازم است.

چه مواردی باید به هنگام انتخاب روش درمان لیزری برای موهای زائد مورد توجه قرار گیرد ؟
1- انتخاب مرکز درمانی مجهز که انواع لیزر برای تیپ های پوستی متفاوت را داشته باشد.
2- دستگاه لیزر انتخاب شده بایستی از انواع ساخته شده در کمپانی های معتبر دنیا بوده ترجیحا مورد تایید سازمان دارو و غذای امریکا (FDA) باشد.
3- اینکار توسط افراد متخصص پوست که تجربه کافی در این زمینه دارند انجام گیرد.

آیا لیزر برای مردان نیز قابلیت استفاده دارد ؟
بله.درمواردی که آقایان مایل باشند میتوانند در ناحیه خط ریش، گردن، ابروها یا در ناحیه اندامها و تنه از لیزر استفاده کنند. لیزر موی زاید برایرفع موهای زائد ناحیه تناسلی هم مفید است.

آیا لیزر برای موهای طبیعی نیز قابلیت استفاده دارد ؟
بله.در موارد تمایل فرد میتوان از لیزر برای از بین بردن موهای ناحیه زیر بغل(armpit)، شرمگاه(bikini line) یا موهای ضخیم در اندامها و تنه استفاده کرد. در ناحیه بدن و اندامها، چه در آقایان و چه در خانمها لیزر را میتواندرمان قطعی موهای زائد دانست. لیزربرای درمان موهای زیر پوستی هم مفید است.لیزرتمام بدن ولیزرکل صورت شایعترین کاربردهای لیزر موی زائد است.

آیا لیزر موهای زاید کاربردهای دیگری هم دارد؟
بله. در بیماریهایی مثل فولیکولیت مزمن ( که بیمارجوشهای زیادی در اطراف موها می زند ) یا در پیشگیری یا جلوگیری از عود سینوس پیلونیدال ، لیزر موهای زاید بسیار مفید است. لیزر برایاز بين بردن موهاي زائد دور سينه هم مفید است.

اگر لیزرموهای زاید انجام داده اید ولی موثر نبوده است اینجا را کلیک کنید.

پرسشهای شما:
*سلام خسته نباشيد سوالي دارم خدمتتون ؛ بيشتر أفراد ميگن بعد از انجام ليزر موهاي زيادي از قسمت هاي ديگه بدن رشد ميكنه آيا صحت داره؟ ممنون ميشم اگه اطلاعات خوبي به من بدين درود فراوان

اگر این پرسش به این معنا است که مثلا فردی موهای صورت را لیزر کند و موهای اندام یا بدن او زیاد شود، چنین چیزی قطعا صحیح نیست. اما گاهی در جریان لیزر موهای زاید در کنار منطقه ای که لیزر میشود موهای نازکی رشد میکند. این مساله به چند دلیل اتفاق میافتد: مهمترین علت استفاده از دستگاههای IPL به جای لیزر است. مخصوصا اگر این دستگاهها توان کافی نداشته باشد باعث گرم شدن اطراف و رشد مو در این مناطق میشود.به همین دلیل توصیه میشود از لیزر برای از بین بردن مو استفاده شود.

*لطفا برای کانال ارتباط با مدیر ایجاد کنید تا سؤالات خودمونو بپرسیم
در بالایصفحه لینک تلگرام، اینستاگرام و فیس بوک وجود دارد با کلیک بر روی آنها پرسش خود را بپرسید.

*سلام مرسی از توضیحات خوبتون من لیزر با دستگاه دایود انجام دادم حین کار از ژل استفاده میکردن میخواستم بدونم ژل اثر لیزر رو کم می کنه یا نه؟چون تو امادگی قبل لیزر میگن هیچ کرم یا پمادی رو پوست نباشه پس چطور ژل مشکلی نداره؟
برخی از لیزرها (مثل دایود یا آی پی ال)که با پوست در تماس هستند لازم است که برای تماس بهتر و انتقال بهتر اشعه از ژل استفاده شود. این ژلها شفاف هستند و نور را کاملا هدایت میکنند پس نه تنها مشکلی ایجاد نمیکنند بلکه لازم هستند. کرمها به دلیل اینکه مانع رسیدن اشعه لیزر به پوست میرسند باید حتما پاک شوند.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، قبل از چهارراه پلیس ، مقابل اداره ثبت ، ساختمان آریا ، طبقه اول
تلفن : 36284487 - 031نظرات کاربران درباره این مطلب :

ندا [ 1395-04-24 ]
به نظر من بهترین لیزر مو را در اصفهان شما انجام میدهید. من ۸ جلسه جاهای دیگر لیزر کرده بودم ولی فقط با ۳ جلسه در مطب شما بهبود داشتم. واقعا ممنون.

ابراهیم [ 1394-05-28 ]
ممنون از اطلاعات خوبتون

Ilham [ 1391-07-12 ]
We need more insights like this in this theard.

ali [ 1391-05-27 ]
بادرود وتشكر از اطلاعاتي كه دروب سايت قرارداديد.

headen [ 1390-10-22 ]
وبسایت خوبی دارید ولی بهتر بود کمی هم از کرم های موبر صحبت می کردید

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :

خوشبختی در یک کلام

کتاب خوشبختي در يك كلام نوشته آندره متيوس است که باترجمه دكتر عليرضا واعظ شوشتری ودكتر محمّد رضا قرائتی منتشر شده است.این کتاب نکات خوشبختی و موفقیت را در داستانهای کوتاه و جالب بیان میکند. . .

ادامه مطلب

نرم افزار موبایل کلینیک دکتر واعظ آماده شد

این نرم افزار حاوی بسیاری از اطلاعات کلینیک است که به راحتی در دسترس شما میباشد. این نرم افزار برای قالبهای اندرویید و اپل موجود است . . .

ادامه مطلب

طبقه بندی موضوعی مقالات

اگر به دنبال مقالات مربوط به یک موضوع خاص میگردید میتوانید از طریق این صفحه به مطلب مورد نظر خود برسید. همچنین میتوانید کلمه مورد نظرتان را در قسمت بالا جستجو کنید.

ادامه مطلب

آموزش رزرو نوبت اینترنتی

نوبت های ویزیت کلینیک دکتر واعظ شوشتری تماماً اینترنتی رزرو میشود. قبل از ورود به وبسایت بهتر است این مطلب را مطالعه کنید تا راحت تر نوبت خود را رزرو کنید.

ادامه مطلب