درمان سیاهی زیر چشمدرمان تعریقبوتاکسجراحی پلکدرمان واریس
سایت دکتر واعظ

نور درمانی با اشعه ماورای بنفش

نور درمانی با اشعه ماورای بنفشباند باریک(Narrow band UVB Phototherapy)


اشعه خورشید از زمانهای دور در درمان بیماریهای مختلف پوستی به کار میرفته است.برهمین اساس دستگاههایی ساخته شد که بخشهای مفید ایناشعه را تولید میکند.به درمان بیماریها با این دستگاه نور درمانی یا فتوتراپی گفته میشود.در حال حاضرنور درمانی با اشعه ماورای بنفش باند باریک شایعترین روش نوردرمانی در درمان بیماریهای پوستی است.طول موج معمول اشعه ماورای بنفش نوع B بین 320-290 نانومتر است ولی اشعه ماورای بنفش باند باریک طول موج حدود 311 نانومتر دارد.

ثابت شده است که طول موج 311 نانومتر مفید ترین بخش نور خورشید در درمان بیماری پسوریازیس است.همچنین از نور درمانی با اشعه ماورای بنفش باند باریک میتوان در درمان بیماریهای دیگر پوستی مثل درماتیت آتوپیک، لک و پیس، لیکنپلان، خارش و درموگرافیسم استفاده کرد. نور درمانی با اشعه ماورای بنفش باند باریک نسبت به نور درمانی با اشعه ماورای بنفش معمولی چهار مزیت دارد:
1- مدت اشعه درمانی کمتر ولی شدت آن بیشتر است
2- دوره درمان با باند باریک کوتاه تر است
3- احتمال پاسخ درمانی با باند کوتاه بیشتر است
4- پس از درمان با باند کوتاه بیمار مدت بیشتری در بهبودی میماند

در مورد عوارض نور درمانی با اشعه ماورای بنفش باند باریک، مهمترین عارضه سوختن پوست شبیه آفتاب سوختگی است که با تجویز مرطوب کننده و کورتونهای موضعی بهبود مییابد روش درمان به صورت سرپایی و با 5-2 بار جلسه درمانی در هفته است.میزان اشعه در هر جلسه ه دقت وبر اساس پروتکل درمانی مشخص میشود.

پروتکل درمانی براساس نوع بیماری، سن، رنگ پوست و سایر عوامل تنظیم میشود.پس از هر جلسه پوست ممکن است رنگ پریده یا کمی تیره باشد.در مورد بیماری پسوریازیس شروع بهبود از جلسه چهارم تا دهم به بعد است. در مورد لک و پیس شروع بهبود با ایجاد لکههای کوچک تیره رنگ درون لکه سفید است.در مجموع این روش درمانی روش مفیدی است که دربسیاری از بیمارانی که به روشهای معمول درمان مقاوم هستند موثرو مفید است.

پرسشهای شما :
باسلام و خسته نباشید و سپاس از اینکه وقت گذاشته و پاسخ می دهید می خواستم ببینم روش نوردرمانی برای لکهای قهوه ای رنگ که در اثر بارداری د رصورت ایجاد شده اند نیز کاربرد دارد ؟

متاسفانه نوردرمانی اثری در لک بارداری ندارد بلکه احتمالا آن را بدتر هم میکند. برای درمان لک میتوانید به مقاله درماپن و اثرات درمانی آنمراجعه کنید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، قبل از چهارراه پلیس ، مقابل اداره ثبت ، ساختمان آریا ، طبقه اول
تلفن : 36284487 - 031نظرات کاربران درباره این مطلب :

ملیحه دریس [ 1394-08-09 ]
واقعا این روش در درمان پسوریازیس موثر است

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :

طبقه بندی موضوعی مقالات

اگر به دنبال مقالات مربوط به یک موضوع خاص میگردید میتوانید از طریق این صفحه به مطلب مورد نظر خود برسید. همچنین میتوانید کلمه مورد نظرتان را در قسمت بالا جستجو کنید.

ادامه مطلب

نرم افزار موبایل کلینیک دکتر واعظ آماده شد

این نرم افزار حاوی بسیاری از اطلاعات کلینیک است که به راحتی در دسترس شما میباشد. این نرم افزار برای قالبهای اندرویید و اپل موجود است . . .

ادامه مطلب

آموزش رزرو نوبت اینترنتی

نوبت های ویزیت کلینیک دکتر واعظ شوشتری تماماً اینترنتی رزرو میشود. قبل از ورود به وبسایت بهتر است این مطلب را مطالعه کنید تا راحت تر نوبت خود را رزرو کنید.

ادامه مطلب

خوشبختی در یک کلام

کتاب خوشبختي در يك كلام نوشته آندره متيوس است که باترجمه دكتر عليرضا واعظ شوشتری ودكتر محمّد رضا قرائتی منتشر شده است.این کتاب نکات خوشبختی و موفقیت را در داستانهای کوتاه و جالب بیان میکند. . .

ادامه مطلب