بوتاکسجوانسازیرینوپلاستیجراحی پلکاسکار آکنه
سایت دکتر واعظ

کرایو تراپی ( سرما درمانی ) چیست ؟

کرایوتراپی یا سرما درمانی یک روش درمانی برای بیماریهای پوستی است که در آن ماده ای بسیار سرد به ضایعه پوستی پاشیده می شود تا ضایعه پوستی درمان شود.مواد زیادی برای این کار استفاده میشود که شایعترین آنها نیتروژن مایع میباشد. کرایوتراپی برای درمان ضایعات زیادی استفاده می شود از جمله این ضایعات میتوان به اکتینیک کراتوز(Actinic keratoses) ،ضایعات ویروسی مثل زگیل(warts) و مولوسکوم کنتاژیوزوم(molluscum contagiosum)و سبورییک کراتوز(Seborrhoeic keratoses) اشاره کرد. کرایوتراپی در درمان اسکارهای هیپرتروفیک(hypertrophic scar) و کلویید(Keloids)هم موثر هستند.گاهی اوقات متخصصین پوست کرایوتراپی را برای درمان سرطان های پوستی مثل BCC یا SCC به کار میبرند اما این درمان الزاما موفق نیست و حتما نیاز به پیگیری ضایعه دارد.

کرایوتراپی درمان نسبتاً ارزان، مطمئن و بدون عوارض میباشد با این حال قبل از انجام سرما درمانی باید حتما ضایعه به درستی تشخیص داده شود. برای مثال ضایعاتی که ممکن است ملانوم (سرطان سلولهای رنگدانه ای پوست) باشد به هیچ وجه نباید قبل از تشخیص کرایوتراپی شود

کرایو تراپی چگونه انجام می شود ؟
در روش سرمادرمانی نیتروژن مایع توسط وسیله ای به نام کرایواسپری به مدت چند ثانیه به ضایعه پاشیده میشود. بسته به اینکه عمق ضایعه و قطر ضایعه چقدر باشد مدت زمان متفاوت است. گاهی اوقات کرایوتراپی تکرار می شود که به آن چرخه کرایوتراپی- ذوب گفته می شود.

مراحل درمانی پس از کرایوتراپی چگونه است ؟
انجام کرایوتراپی ممکن است با کمی سوزش یا درد همراه باشد گاهی اوقات پس از انجام تورم و قرمزی در محل مشاهده می شود در این صورت می توان با استفاده از کورتون های موضعی سوزش ،درد یا قرمزی را کم کرد.گاهی اوقات لازم است که برای کاهش التهاب از آسپرین یا مسکنهای استفاده شود.ممکن است چند ساعت پس از سرما درمانی محل حالت تاولی پیدا کند و این تاول حاوی ماده بنفش رنگ باشد.در صورتیکه درمان نزدیک چشم انجام شود ممکن است باعث تورم چشم شود.

نگهداری پس از کرایوتراپی چگونه است ؟
ضایعه پس از درمان نیازی به نگهداری خاصی ندارد میتوان آن را روزی یکبار یا دوبار شست و شو داد و محل کرایوتراپی را تمیز نگه داشتن نیازی به پانسمان ضایعه بعد از کرایوتراپی نیست ولی در صورتی که محل ضایعه جایی است که با لباس ها تماس دارند یا در معرض ضربه است بهتر از پانسمان انجام شود.پس از اینکه تاول از بین رفت و دلمه تشکیل شد،بهتر است که یک کرم مرطوب کننده یا وازلین روی محل استفاده شود و از جدا کردن دلمه ها خودداری شود. دلمه ها خود به خود طی ۵ تا ۱۰ روز در صورت و سه هفته در دست جدا میشود

با انجام یک کرایوتراپی استاندارد ضایعات پوستی مثل اکتینیک کراتوز(Actinic keratoses) زگیل های ویروسی و سبورییک کراتوز(Seborrhoeic keratoses) کاملا از بین میرود و جای آنها بر روی پوست کاملا نرمال است .کرایوتراپی در درمان زگیلهای تناسلی بسیار موثر و مطمئن عمل میکند.

در چه مواردی کرایوتراپی ممنوع است ؟
کرایوتراپی باید در افرادمسن و کودکان با احتیاط بیشتر انجام شود چرا که احتمال تشکیل تاول و اسکار در این افراد بیشتر است.در افراد دیابتی نیز باید مراقب ایجاد زخم پس از انجام کرایوتراپی باشیم.افرادی که پوست سبزه دارند این احتمال وجود دارد که بعد از کرایوتراپی دچار بیرنگی پوست (هیپوپیگمانتاسیون) شوند.در نواحی که پوست به اعصاب نزدیک است (مانند کنار انگشتان) باید کرایوتراپی با احتیاط انجام شود.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، قبل از چهارراه پلیس ، مقابل اداره ثبت ، ساختمان آریا ، طبقه اول
تلفن : 36284487 - 031نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :

خوشبختی در یک کلام

کتاب خوشبختي در يك كلام نوشته آندره متيوس است که باترجمه دكتر عليرضا واعظ شوشتری ودكتر محمّد رضا قرائتی منتشر شده است.این کتاب نکات خوشبختی و موفقیت را در داستانهای کوتاه و جالب بیان میکند. . .

ادامه مطلب

نرم افزار موبایل کلینیک دکتر واعظ آماده شد

این نرم افزار حاوی بسیاری از اطلاعات کلینیک است که به راحتی در دسترس شما میباشد. این نرم افزار برای قالبهای اندرویید و اپل موجود است . . .

ادامه مطلب

آموزش رزرو نوبت اینترنتی

نوبت های ویزیت کلینیک دکتر واعظ شوشتری تماماً اینترنتی رزرو میشود. قبل از ورود به وبسایت بهتر است این مطلب را مطالعه کنید تا راحت تر نوبت خود را رزرو کنید.

ادامه مطلب

طبقه بندی موضوعی مقالات

اگر به دنبال مقالات مربوط به یک موضوع خاص میگردید میتوانید از طریق این صفحه به مطلب مورد نظر خود برسید. همچنین میتوانید کلمه مورد نظرتان را در قسمت بالا جستجو کنید.

ادامه مطلب