درمان واریسدرمان تعریقتزریق فیلراسکار آکنهجراحی پلک
سایت دکتر واعظ

رینوپلاستی بدون عمل جراحی

بینی هر فرد ارگان مرکزی و مهم صورت اوست.قرارگیری بینی در مرکز صورت و ارتباط زیبایی که با پیشانی، گونه ها و چانه دارد،اهمیت زیبایی آن را دو چندان میکند.از طرف دیگر بسیاری از افرادی که مایل به داشتن بینی زیبایی هستند از عمل جراحی زیبایی بینی و عوارض آن گریزان هستند. به همین دلیل انجام اقدامات زیبایی بینی بدون جراحی یک انتخاب عالی و مقرون به صرفه برای بیمارانی است که دوست دارند ظاهر زیباتری به دست آورند بدون اینکه تحت عمل سنگین جراحی بینی (رینوپلاستی) قرار بگیرند.

از طرف دیگر امروزه در تمام دنیا همه افراد به دنبال روشهایی باخطر وعوارض کمتر و هزینه کمتر هستند که در مطب یا کلینیک انجام شود و نیازی به بستری شدن و بیهوشی عمومی نداشته باشد.با این تکنیک ها بسیاری از جراحی هایزیبایی بینی غیرضروری انجام نخواهد شد. در بررسی های انجام شده است بسیاری از جراحيهای زیباییبینی، واقعا غیرضروری بوده و میتوان با روش غیرجراحی مشکلات بینی راترمیم و اصلاح كرد و جلوی بسیاری از هزینه ها و عوارض را گرفت.

تزریق فیلر یا ژل :
این تکنیک معمولا بیحسی تزریقی نیازی ندارد و استفاده از کرم بیحسی در محل تزریق کافی است. بهتر است برای تزریق فیلر از کانولا به جای سوزن استفاده شود، این مساله باعث میشود که تزریق یکنواخت تر انجام شود واحتمال ایجاد عوارض بسیار کاهش یابد.معمولا از فیلرهای هیالورونیک اسید(مثل ژویدرم یا پرلن)برای این کار استفاده میشود که ضمن اینکه فرم دهی عالی دارند این حسن را دارند که درصورتی که بیمار به هر دلیل از نتیجهکار راضی نبود به راحتی میتوان آن را حل کرد. با توجه به اینکه فرد هنگام تزریق هشیار است و معمولا با آینه مراحل کار را دنبال میکند، ناراضی بودن از نتیجه کار به ندرت اتفاق میافتد. نکته جالب دیگر دوام طولانی فیلرهای هیالورونیک اسید در بینی است. با توجه به اینکه میزان حرکت در بینی کم است، هیالورونیک اسید تا ۵ سال پس از تزریقمیتواند در بینی باقی بماند.

مهمترین پرسش این است که چه افرادی کاندیدای مناسبی برای رینوپلاستی غیر جراحی هستند ؟
مهمترین کاربرد این تکنیک در درمان فرورفتگی پل بینی و برجسته کردن نوک بینی است.درمان این دو طی چند دقیقه انجام میشود و بیمار میتواند همان موقع نتیجه را مشاهده کند. هیچ نیازی به اتاق عمل و بیهوشی عمومی هم نمیباشد.افرادی که میخواهند قوس بینی یا قوز بینیشان کم شود هم از این تکنیک سود میبرند. همچنین افرادی که غیر قرینگی یا تورفتگی روی بینی یا غیرقرینگی نوک ويا انحراف نوکبينى دارند نیز میتوانند با این روش درمان شوند.افرادی که قبلا جراحی بینی انجام داده اند و از ظاهر بینی خود راضي نیستند و مایلند بدون جراحی اصلاحاتی در آن ایجاد کنند، مثلا ناصافى و يا تورفتگى در سطح و نوك بينى دارند، هم با این روش درمان می شوند. این تکنیک برای اصلاح مشکلات برخی بیماران مناسب نیست. افرادی که کلا بینی حجیم و بزرگی دارند و متناسب صورتشان نيست(این افراد به ادامه مقاله مراجعه کنند)،افرادی که انحراف سپتوم (تيغه بيني) دارند، افرادی که افتادگی بینی شدید دارند،افرادى كه قوز خيلى برجسته دارند، در این دسته افراد قرار میگیرند.

مقایسه روش جراحی رینوپلاستی (جراحی زیبایی بینی) وروش غیر جراحی

هشیاری فرد

فرد کاملا بیهوش است

علاوه بر هوشیار بودن ميتواند مرحله به مرحله تزریق رادر آینه مشاهده و پزشک را یاری کند.

بعد از عمل

نیاز به استراحت بعد از عمل
کبودی و سایر مشکلات

نیاز به استراحت پس از عمل ندارد و به ندرت امکان داردتورم کم یا کبودی مختصر ایجاد شود كه به مدت 3 تا 4 روز از بین ميرود.

درد بعد از عملدرد پس از عمل وجود دارددرد پس از عمل وجود ندارد یا بسیار اندک است
عوارض بیهوشیامکان عوارض بیهوشی وجود داردامکان عوارض بیهوشی وجود ندارد
چسببه مدت طولانی بستن چسب روی بینی یا پانسمان لازم استبه بستن چسب روی بینی یا پانسمان نياز نيست
مشاهده نتیجهمدت طولانی لازم است تا نتیجه عمل مشاهده شودنتيجه اين روش بلافاصله قابل رويت است
اصلاحبرای اصلاح نیاز به عمل جراحی مجدد استاصلاح طی چند دقیقه انجام میشود و نیازی به جراحی نیست
برگشت به حالت قبلامکان برگشت به حالت قبل وجود ندارددر صورت عدم رضایت فرد به راحتی با چند تزریق کاملا به قبل برگشت میکند
کاربردطبعا جراحی امکان ایجاد تغییرات بیشتری دارد.

برای موارد خاص که در مقاله ذکر شد بهترین انتخاب است.

تزریق بوتاکس در ناحیه بینی :
تزریق بوتاکس در بینی و فرم دادن آن هم کاربردهای زیادی دارد :
۱- بالا بردن نوک بینی: این کاربرد بوتاکس فقط برای افرادی است که نوک بینی آنها موقع خنده پایین میآید. بنابراین برای بالا بردن نوک بینی که تمامی اوقات پایین است کاربردی ندارد(برای این منظور میتوان از فیلر که در بالا اشاره شده استفاده کرد). با تزریق بوتاکس در عضلات خاص این ناحیه، دیگر این افراد هنگام خنده دچار پایین کشیده شدن نوک بینی نمیشوند.

۲- بعضی افراد هنگام خنده یا هنگام نفس کشیدن(دم) پره های بینیشان باز میشود که صحنه خوشایندی نیست. بوتاکس برای این افراد هم بسیار مفید است و دیگر هنگام خنده یا نفس کشیدن پره های بینیشان حرکت نمیکند.

۳- برخی افراد موقع خنده چروکهای زیادی روی بینی دارد که به اصطلاح بینی خرگوشی گفته میشود. نکته جالب این است که بسیاری از این افراد متوجه این چروکها نیستند و وقتی برای سایر نقاط صورت تزریق بوتاکس انجام میدهند متوجه این چروکها میشوند. این چروکها به راحتی با تزریق بوتاکس درمان میشوند.

۴- تعریق بیش از حد. برخی افراد دایما برروی بینی تعریق دارند. این افراد الزاما موقع گرما چنین حالتی ندارند و حتی در هوای سرد هم این وضعیت را تجربه میکنند. تزریق بوتاکس در پوست بینی این افراد باعث از بین رفتن چنین حالتی میشود.نکته جالب این است که معمولا اثر این تزریق تا حدود هفتماه باقی میماند.این کاربرد بوتاکس برای کسانی که در همه صورت یا قسمتی از آن تعریق دارند هم، بسیار مفید است.

۵- بیماری پوستی به نام اکرین هیدروسیستوما وجود دارد که در آن ضایعات پوست برروی ناحیه بینی واطراف آن ایجاد میشود. این ضایعات در واقع نتیجه بسته شدن غدد عرق هستند. این بیماری در خانمها شایعتر است و تابستانها و هنگام قرار گرفتن درمعرض گرما بیشتر میشود( آفتاب یا آشپزی کردن). تزریق بوتاکس در این مورد هم بسیار کمک کننده است و در واقع طی چند روز باعث محوشدن ضایعات میشود.

کاربرد لیزر در رینوپلاستی :
برخی افراد دارای بینی های بزرگی هستند که به اصطلاح گوشتی است. عمل جراحی این افراد معمولا موفقیت آمیز نیست به همین دلیل جراحان معمولا از عمل کردن این افراد سرباز میزنند. این افراد را میتوان با چند جلسه لیزر بهبود زیادی بخشید. مسلما نتیجه نهایی، یک بینی کوچک و مینیاتوری نیست ولی میتوان بهبود زیادی نسبت به اندازه اولیه بینی مشاهده کرد.

پانوشت :
تمامی تکنیک های جدید تزریق فیلر و بوتاکس در بینی را از استاد عزیزم دکترAlessio Redaelli در کنفرانس لندن مورخ فوریه ۲۰۱۷ فرا گرفتم. ایشان نویسنده کتاب Medical Rhinoplasty هستند که اگر بهترین فرد در تزریقهای بینی نباشند به حق یکی از بهترین های دنیا هستند.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، قبل از چهارراه پلیس ، مقابل اداره ثبت ، ساختمان آریا ، طبقه اول
تلفن : 36284487 - 031درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :

نرم افزار موبایل کلینیک دکتر واعظ آماده شد

این نرم افزار حاوی بسیاری از اطلاعات کلینیک است که به راحتی در دسترس شما میباشد. این نرم افزار برای قالبهای اندرویید و اپل موجود است . . .

ادامه مطلب

طبقه بندی موضوعی مقالات

اگر به دنبال مقالات مربوط به یک موضوع خاص میگردید میتوانید از طریق این صفحه به مطلب مورد نظر خود برسید. همچنین میتوانید کلمه مورد نظرتان را در قسمت بالا جستجو کنید.

ادامه مطلب

آموزش رزرو نوبت اینترنتی

نوبت های ویزیت کلینیک دکتر واعظ شوشتری تماماً اینترنتی رزرو میشود. قبل از ورود به وبسایت بهتر است این مطلب را مطالعه کنید تا راحت تر نوبت خود را رزرو کنید.

ادامه مطلب

خوشبختی در یک کلام

کتاب خوشبختي در يك كلام نوشته آندره متيوس است که باترجمه دكتر عليرضا واعظ شوشتری ودكتر محمّد رضا قرائتی منتشر شده است.این کتاب نکات خوشبختی و موفقیت را در داستانهای کوتاه و جالب بیان میکند. . .

ادامه مطلب