اسکار آکنهجراحی پلکدرمان واریسدرمان کک مکدرمان زگیل تناسلی
سایت دکتر واعظ

تزریق فیلر ژویدرم(Juvederm)

Juvederm
در ایران اغلب به پر کننده ها(Filler) “ژل” گفته میشود. پرکننده ها یا ژل ها از جنسهای مختلفی تهیه میشود که بهترین و کم عارضه ترین آنها اسید هیالورونیک است. در بین ژلهای اسید هیالورونیک ژویدرم، محصول کارخانه آلرگان (Allergan)آمریکا از کیفیت فوق العاده ای برخوردار است و قطعا پرمصرف ترین ژل در اروپا و آمریکا است. در این مطلب قصد دارم که به نکاتی در مورد این ژل بپردازم:

۱- هیالورنیک اسید (hyaluronic acid) چیست ؟
اسيدهيالورونيك يك ماده طبيعى است كه در همه موجودات زنده وجود دارد. غلظتهاى زیاد این ماده در بافت همبند و در مايع اطرا ف چشم وجود دارد. این ماده همچنين در غضروف، مايع مفصلی و در بافت همبند پوست یافت میشود. در بافت پوستى، اسيدهيالورونيك يك ماده ژله ای است كه فضاى بين كلاژن و فيبرهاى الاستین را پر میكند. اسيدهيالورونيك در پوست سه نقش دارد:
- ایجاد مكانيزم حمل مواد مغذى ضرورى از جريان خون به سلولهاى پوستى
-آبرسانی به پوست با مكانيزم تركيب شدن با ملکولهای آب-
-به عنوان يك بالشتك در برابر آسیبهای مكانيكى و شيميايى

۲- از چه زمانی هیالورونیک اسید برای کاربردهای پزشکی استفاده شده است ؟
حدود سی سال است که فرمهای مصنوعى اسيدهيالورونيك ساخته شده و در درمان بیماریهای روماتيسمی، چشم پزشكى و ترميم زخم بصورت بی خطر وموثر به کار رفته است. اسيدهيالورونيك براى استفاده مصارف زیبایی توليد شده که اغلب در زیبایی صورت به کار میرود.اساس استفاده از اسید هیالورونیک بر این است که بدلیل طبیعی بودن هیچ واکنشی را در بدن ایجاد نمیکند. حجم دهی هیالورونیک اسید بر اساس این است که میتواند تا ۱۰۰۰برابر وزن خود آب جذب کند.

۳- ژویدرم چیست ؟
ژویدرم پرکننده ای از جنس هیالورونیک اسید که از طرف FDA تائید شده است. این ژل ساخت کارخانه معتبر آلرگان آمریکا است.(این شرکت تولید کننده برند بوتاکس(BOTOX) نیز هست.)

۴- مزیت ژویدرم نسبت به سایر ژلهای هیالورونیک اسید چیست ؟
شرکتهای زیادی پرکننده اسید هیالورونیک میسازند اما اینکه هر کدام چگونه بتوانند محصول خود را فرموله کنند که بدون ایجاد عارضه بتواند عمر طولانی تری داشته باشد، ظاهر طبیعی تری بدهد وحجم دهی بیشتری داشته باشد، توانایی آن شرکت محسوب میشود.
الف) از نظر عوارض طی حدود ۱۰ سال که تزریق ژویدرم داشته ام حتی یک مورد واکنش یا قرمزی یا حساسیت به ژویدرم مشاهده نکرده ام.
ب) از نظر دوام با اینکه خود کارخانه ادعا دارد که حدود ۶ ماه تا یکسال ژویدرم دوام دارد، به تجربه دیده ام که حدود ۲ تا ۳ سال اثر پرکنندگی باقی میماند.حتی مواردی داشته ام که پس از ۵ سال تزریق همچنان راضی بوده اند. مقالات، این طولانی شدن دوام ژویدرم را با توانایی هیالورونیک اسید آن در تحریک کلاژن سازی خود فرد مرتبط میدانند (منبع). به این معنی که فیلر در مدتی که در بافت قرار میگیرد، کلاژن سازی را در ناحیه تحریک میکند، بنابراین حتی وقتی پرکننده از بین میرود،کلاژن طبیعی خود فرد به محل تزریق حجم میدهد.مقالات دیگری نیز نشان داده است که تزریق هیالورونیک اسید روی استخوان باعث تحریک سلولهای بنیادی استخوان میشود و در واقع دایمی میشود(منبع)
ج) از نظر حجم دهی، ژویدرم بهترین عملکرد را در بین ژلهای هیالورونیک دارد.میزان حجم دهی بستگی به میزان جذب آب دارد که ژویدرم از این نظر بی رقیب است.

۵- کاربردهای ژویدرم چیست ؟
شرکت آلرگان محصولات متعددی دارد که هر کدام برای قسمت خاصی از صورت به کار میرود. رایجترین نوع ژویدرم که استفاده میشود با نام اولترا ۴ ( ULTRA 4) است. از این ژل میتوان برای درمان خط خنده ( خطی که از انتهای دو طرف بینی به سمت دوگوشه لب امتداد می یابد ) خط ماریونت ( یا خط غم،خطی که از گوشه های لب به سمت گوشه های چانه امتداد می یابد) استفاده کرد. ژویدرم را میتوان در هر قسمت صورت یا بدن استفاده کرد. از جمله این کاربردها میتوان به درمان خط اخم عمیق، خطوط پیشانی عمیق، خطوط کنار چشم وحتی برجسته کردن گونه اشاره کرد. برای درمان گودی زیر چشم باید از ژویدرم اولترا ۲ (Juvedrem ultar 2) استفاده کرد. برای لب میتوان از همان ژویدرم اولترا ۴ استفاده کرد یا از محصولات تخصصی تر آلرگان با نامهای Juvederm Smile یا Juvederm Volbella استفاده کرد.

۶- آیا افراد بارنگهای پوست متفاوت می توانند از ژویدرم استفاده کنند ؟
بله. ژویدرم اولین ژل قابل تزریق تائید شده از طرف FDA است که از جنس اسید هیالورونیک می باشد وبی خطر بودن وموثر بودن آن برای هر فردی با هر رنگ پوستی اثبات شده است. سایر فیلرهایی که از جنس هیالورونیک اسید باشد هم بدون توجه به رنگ پوست قابل تزریق هستند.

۷- برای پرکردن خط خند چند سرنگ ژویدرم نیاز خواهد بود ؟
هر سرنگ ژویدرم الترا ۴، یک سی سی است که معمولا برای پرکردن هر دو خط خنده کافی است ولی گاهی برخی افراد خطوط خنده عمیق دارند، این افراد ممکن است بیش از یک سرنگ نیاز داشته باشند. بهتر است حتی در صورتی که خط خنده عمیق دارید، همیشه یک سرنگ (یک سی سی) تزریق شود وسپس یک ماه صبر کنید و پس از آن نیاز به تزریق مجدد بررسی شود.

۸- آیا بعد از تزریق ژویدرم در خط خنده، خنده های فرد مصنوعی خواهد شد؟
خیر. به هیچ وجه. اصولا ژل هیچ تغییری در حرکت عضلات صورت نمیدهد و فقط حجمهای از دست رفته را جبران میکند.

۹- آیا احتمال کبودی بعد از تزریق ژویدرم وجود دارد؟
بله. بعد از هر تزریق امکان کبودی وجود دارد ولی این احتمال بسیار کم است. با استفاده از کیسه یخ قبل و بعد از تزریق این احتمال به حداقل میرسد. در صورتی که داروی ضدانعقاد یا آسپیرین مصرف میکنید، قبل از تزریق با پزشکتان در میان بگذارید.بهتر است ۳ تا ۵ روز قبل از تزریق از مصرف مسکن ها( مثل بروفن یا ناپروکسن)، ویتامین ای، سیر، روغن ماهی خودداری کنید تا احتمال کبودی به حداقل برسد.

۱۰- آیا سایر افراد متوجه تزریق فیلر ما میشوند؟
بسیاری از افراد دوست دارند که از فیلر برای زیبا کردن لبها استفاده کنند ولی همیشه این نگرانی را دارند که لبهای بسیار درشت( اردکی!) پیدا کنند. تزریق اگر درست و علمی و با مقدار متناسب انجام شود، همیشه باعث ایجاد ظاهر کاملا طبیعی و زیبا میشود. این مورد در تزریق فیلر در سایر نقاط صورت هم صادق است.

۱۱- نگهداری های لازم بعد از تزریق ژویدرم چیست؟
بهتر است برای چند روز بعد از تزریق فیلر برنامه کاری یا اجتماعی مهمی نداشته باشید. احتمال کمی قرمزی ، تورم وجود دارد.احتمال کبودی خفیف در موارد نادر وجود دارد.استفاده از کمپرس سرد حدود ۱۰ دقیقه بعداز تزریق توصیه میشود.

برای مشاهده عکسهای تزریق خط خنده اینجا راکلیک کنید.
برای مشاهده عکسهای تزریق لب اینجا راکلیک کنید.
برای مشاهده عکسهای تزریق گودی زیر چشماینجا راکلیک کنید.
برای مشاهده عکسهای تزریق گونه و پرکردن صورتاینجا راکلیک کنید.
برای مشاهده عکسهای تزریق خط اخماینجا راکلیک کنید.

برای مشاهده ویدیوی همه کاربردهای فیلراینجا را کلیک کنید.

پانوشت :
تمامی فیلرها یا ژل های معتبر دارای برچسب هایی هستند که مشخصات مهم فیلر مثل نام فیلر، شماره تولید، تاریخ انقضا و حجم فیلر برروی آن درج شده است. اگر به سلامتتان اهمیت میدهید حتما از پزشکتان بخواهید که برچسب فیلر را در اختیار شما قرار دهد و آنرا در جایی نگهداری کنید. حتی اگر فیلر شما برچسب ندارد، میتوانید جعبه آنرا دریافت کنید و عکس جعبه یا خود آن را نگهداری کنید.داشتن این اطلاعات در آینده برای شما مفید است از طرف دیگر با این کار از اینکه به شما فیلرهای بی کیفیت یا فله ای تزریق شود جلوگیری میکنید.برای کمک به سلامت جامعه در انتشار این پیام کوشا باشید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، قبل از چهارراه پلیس ، مقابل اداره ثبت ، ساختمان آریا ، طبقه اول
تلفن : 36284487 - 031درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :

آموزش رزرو نوبت اینترنتی

نوبت های ویزیت کلینیک دکتر واعظ شوشتری تماماً اینترنتی رزرو میشود. قبل از ورود به وبسایت بهتر است این مطلب را مطالعه کنید تا راحت تر نوبت خود را رزرو کنید.

ادامه مطلب

خوشبختی در یک کلام

کتاب خوشبختي در يك كلام نوشته آندره متيوس است که باترجمه دكتر عليرضا واعظ شوشتری ودكتر محمّد رضا قرائتی منتشر شده است.این کتاب نکات خوشبختی و موفقیت را در داستانهای کوتاه و جالب بیان میکند. . .

ادامه مطلب

طبقه بندی موضوعی مقالات

اگر به دنبال مقالات مربوط به یک موضوع خاص میگردید میتوانید از طریق این صفحه به مطلب مورد نظر خود برسید. همچنین میتوانید کلمه مورد نظرتان را در قسمت بالا جستجو کنید.

ادامه مطلب

نرم افزار موبایل کلینیک دکتر واعظ آماده شد

این نرم افزار حاوی بسیاری از اطلاعات کلینیک است که به راحتی در دسترس شما میباشد. این نرم افزار برای قالبهای اندرویید و اپل موجود است . . .

ادامه مطلب