درمان گودی زیر چشمدرمان سیاهی زیر چشمجوانسازیدرمان کک مکجراحی پلک
سایت دکتر واعظ

چرا لیزر موهای زاید من موثر نبوده است ؟

امروزه بسیاری از افراد اقدام به لیزر موهای زاید یا طبیعی بدن خود میکنند. معمولا چندین جلسه لیزر برای مشاهده نتیجه دلخواه لازم است و معمولا افراد هزینه زیادی طی این جلسات انجام میدهند. اما گاهی مشاهده میشود که با وجود انجام جلسات متعدد لیزر نتیجه دلخواه را به دست نمیاید و فرد احساس ضرر مالی و روحی فراوان میکند.

پرسشی که باید به آن پاسخ دهیم این است که چرا گاهی لیزر مو اثر ندارد یا دست کم اثر کافی ندارد ؟
برای مقدمه باید با زبان ساده به رابطه لیزر و پوست بپردازیم. اصولا توانایی لیزر این است که با حداقل آسیب به سایر بافت های اطراف بافت مورد نظر ما را بسیار گرم کند و در واقع بسوزاند. مثلا در مورد موی زاید خواسته ما این است که لیزر موهای منطقه را بسیار گرم کند ولی پوست اطراف سالم بماند. برای این نتیجه لازم است که لیزر ما طول موج درستی داشته باشد، انرژی آن کافی باشد، امکان کاهش پالس داشته باشد و دست آخر سیستم خنک کننده خوبی داشته باشد( به همه این موارد پارامترهای لیزر میگوییم). با این مقدمه به بررسی علل رشد موهای زاید پس از جلسات متوالی لیزر میپردازیم:

۱- مشکلات هورمونی :
در خانمهایی که مشکلات هورمونی دارند، حتما باید در کنار لیزر مشکل هورمونی برطرف شود، در غیر این صورت همانطوری که لیزر باعث نازک شدن و از بین رفتن موها میشود، هورمونها باعث ضخیم شدن موها میشود. این که فردی مشکل هورمونی دارد یا نه در همان جلسه اول (قبل از شروع لیزر) با معاینه و بررسی آزمایشگاهی مشخص میشود.( پس انتظار میرود که اگرپزشک احتمال میدهد که به دلیل مشکل هورمونی، بیمار پاسخ کمی به لیزر بدهد، قبل از شروع لیزر این مورد را با فرد مطرح کند)

۲- نوع دستگاه :
دستگاههای لیزر زیادی در بازار فعلی ایران وجود دارد. یکی از دستگاههای رایجی که در حال حاضر در ایران موجود است آی پی ال(IPL) میباشد. در واقع این دستگاه، لیزر نیست ویک منبع نوری شبه لیزر است که توانایی از بین بردن موی زاید و بسیاری اقدامات دیگر را داراست ولی لیزر نیست. معمولا دستگاههای آی پی ال توانایی کمتری نسبت به دستگاههای لیزر دارد و قیمت کمتری هم دارند. بسیاری از مراکزی که از دستگاه آی پی ال استفاده میکنند، آنرا تحت عنوان لیزر معرفی میکنند. ( بهتر است دقیقا از مرکزی که قصد لیزر دارید بپرسید که دستگاهشان چیست.)

۳- طول موج دستگاه لیزر :
سه نوع دستگاه لیزر در حال حاضر در ایران موجود است. الکساندرایت، دیود و ان دی یگ. میزان جذب اشعه در لیزر الکساندرایت بیشتر از همه است( پس اثر بیشتری دارد) ولی دو لیزر دیگر در افرادی که پوست تیره دارند ایمن تر است.( پس اگر پوست شما روشن یا معمولی است الکساندرایت برای شما انتخاب بهتری است ولی اگر تیره است دیود و ان دی یگ برای شما بی خطر تر است ولی الزاما موثرتر نیست)

۴- تنظیم پارامترهای دستگاه لیزر :
مهمترین نکته در موثر بودن دستگاه لیزر در از بین بردن موهای زاید تنظیم پارامترهای دستگاه لیزر برای هر بیمار خاص بسته به وضعیت موها ( ضخامت، رنگ موها و….) است. حتی پارامترهای دستگاه برای هرجلسه جدید بیمار باید مجدد تنظیم شود.( اگر پارامترها درست تنظیم نشوند، بدیهی است که اثر خوبی از لیزر نمی بینید یا دست کم حد اکثر اثر مشاهده نمیشود)

۵-سیستم خنک کننده دستگاه :
دستگاههایی که سیستم خنک کننده قوی دارند اولا که احتمال عوارض را به حداقل میرسانند دوم اینکه بواسطه سیستم خنک کننده مناسب امکان استفاده از پارامترهای بالاتر( درواقع قوی تر) وجود دارد. معمولا دستگاههای ارزانتر، سیستم خنک کننده ضعیف تری دارند و به همین دلیل امکان عوارض بالاتر و امکان استفاده از پارامترهای قوی را ندارند.

۶-سرویس دستگاه :
دستگاههای لیزر دارای منبع نوری هستند که عمر مشخصی دارند. اگر عمر منبع نوری تمام شود و تعویض نشود، دستگاه تولید نور میکند ولی اشعه لیزر کافی برای از بین بردن موها تولید نمیکند. به همین دلیل ممکن است موها از بین نرود یا حتی بدلیل گرم شدن، تعدا موها زیاد هم بشود.( سرویس منظم دستگاه در موثر بودن آن بسیار موثر است).

۷- هزینه :
اگر همه موارد بالا بین دو مرکز یکسان بود، طبیعی است که هزینه پایین تر بهتر است ولی متاسفانه بعضی به عنوان مهمترین پارامتر هزینه را در نظر میگیرند و بعدا پشیمان میشوند. بعضا دیده میشود که مراکزی قیمتهایی بسیار نازل برای لیزر مو پیشنهاد میدهند. این مراکز به احتمال زیاد یا از دستگاه ارزان قیمت استفاده میکنند یا هزینه های سرویس و سیستم خنک کننده را به حداقل میرسانند یا اینکه تعداد شات کافی برای منطقه استفاده نمیکنند که به هر حال نتیجه را تحت تاثیر قرار میدهد.انجام جلسات با فاصله کم هم باعث میشود که موها در حالت خواب باقی بمانند و رشد نکنند و به طور کاذب نتیجه خوبی مشاهده شود. با پایان جلسات لیزر همه موهای خواب به یکباره رشد میکنند و….همیشه این ضرب المثل را به خاطر داشته باشید: هیچ گرانی بی حکمت نیست و هیچ ارزانی بی عیب نیست!( اگر خواهان نتیجه خوب لیزر هستید حتما در انتخاب مرکز لیزر براساس مطالب بالا دقت کنید و فقط بر قیمت تمرکز نکنید)

برای مطالعه مقاله کامل در مورد لیزر موهای زاید اینجا راکلیک کنید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، قبل از چهارراه پلیس ، مقابل اداره ثبت ، ساختمان آریا ، طبقه اول
تلفن : 36284487 - 031نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :

طبقه بندی موضوعی مقالات

اگر به دنبال مقالات مربوط به یک موضوع خاص میگردید میتوانید از طریق این صفحه به مطلب مورد نظر خود برسید. همچنین میتوانید کلمه مورد نظرتان را در قسمت بالا جستجو کنید.

ادامه مطلب

نرم افزار موبایل کلینیک دکتر واعظ آماده شد

این نرم افزار حاوی بسیاری از اطلاعات کلینیک است که به راحتی در دسترس شما میباشد. این نرم افزار برای قالبهای اندرویید و اپل موجود است . . .

ادامه مطلب

خوشبختی در یک کلام

کتاب خوشبختي در يك كلام نوشته آندره متيوس است که باترجمه دكتر عليرضا واعظ شوشتری ودكتر محمّد رضا قرائتی منتشر شده است.این کتاب نکات خوشبختی و موفقیت را در داستانهای کوتاه و جالب بیان میکند. . .

ادامه مطلب

آموزش رزرو نوبت اینترنتی

نوبت های ویزیت کلینیک دکتر واعظ شوشتری تماماً اینترنتی رزرو میشود. قبل از ورود به وبسایت بهتر است این مطلب را مطالعه کنید تا راحت تر نوبت خود را رزرو کنید.

ادامه مطلب