دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


اطلاعیه مهم رزرو نوبت

میکرودرم و آراف فرکشنال

باز شدن مطب

بهترین راه برای دسترسی ب

آدرس جدید مطب

جدید ترین روش جوانسازی و

نسل جدید میکرودرم ابریژن

پاک کردن خالکوبی یا تاتو با لیزر

خالکوبي یا تاتو (tattoo)عبارت است از ايجاد يک علامت يا شکل پاک نشدني روي پوست که با وارد کردن رنگ به داخل پوست از طريق سوزن يا ساير وسايل نوک تيز انجام میشود.توصیه میشود این کار حتما در مراکز معتبر انجام شود چراکه بدلیل اینکه این کار از طریق فرو کردن سوزن انجام میشود احتمال انتقال انواع عفونت هامثل ایدز، هپاتیت، عفونت استافیلوکوکی و سلولیت وجود دارد.بسیاری از افرادی که خالکوبی انجام میدهند ممکن است پس از مدتی از شکل و فرم آن ناراضی باشند و تصمیم بگیرند که همه یا قسمتی از آن را از بین ببرند. انگیزه این افراد هم متفاوت است از عدم رضایت از تاتو گرفته تا استخدام در ادارات دولتی! برای پاک کردن خالکوبی روشهای متعددی وجود دارد ولی این افراد باید دقت کنند که تعدادی از این روشها درکنار از بین بردن تاتو میتواند اسکاری مشابه و بعضا بدتر از خالکوبی برجای گذارد.به همین دلیل مزایا و معایب هر روش را مورد بررسی قرار میدهم:

جراحي ناحيه خالکوبي وبخیه کردن ناحيه :
در این روش خالکوبی با بافت اطراف آن کاملا خارج میشود و محل آن بخیه میشود. در این روش خالکوبی کاملا از بین میرود ولی معمولا خط بخیه برجا میماند. این روش در ناحیه بازو و سینه و پشت میتواند باعث کلویید یا گوشت اضافه شود که درمان آن بسیار مشکل میباشد.

سایش مکانيکي با درم ابریژن یا میکرودرم ابریژن :
این روش برای تاتوهای سطحی مفید است معمولا نتیجه آن کامل نیست و امکان ایجاد اسکار سطحی هم وجود دارد.

سرمادرماني يا کرايوتراپي :
این روش هم معمولا به طور کامل خالکوبی را از بین نمیبرد و به جلسات متعددی نیاز دارد.

استفاده از اسيدهاي شيميايي :
در این روش احتمال بروز اسکار بعد از درمان زیاد است و امروزه کمتر استفاده میشود

لیزرهای لایه بردار :
لیزرهایی هستند مثل دی اکسید کربن یا اربیوم که با از بین بردن بافت پوست، رنگدانه ها را از بین میبرند . قرمزی طولانی مدت و امکان ایجاد اسکار از معایب این روشها است.

لیزرهای رنگدانه :
این لیزرها به طور تخصصی فقط رنگدانه را از بین میبرند و به پوست آسیبی نمیزنند به همین دلیل روش ایده آل درمان تاتو هستند. بهترین نوع این لیزر QS Nd-Yag نام دارد. این لیزر بدون اینکه به پوست آسیبی ایجاد کند وارد پوست میشود و فقط رنگدانه های تاتو را تکه تکه میکند تا سلولهای ایمنی پوست این تکه ها را ببلعند و از محل دور کنند. بلافاصله بعد از انجام لیزر منطقه لیزر شده سفید رنگ میشود. بعد از چند ساعت این رنگ سفید از بین میرود و تاتو تیره تر میشود. پس از آن با گذر زمان به تدریج تاتو کم رنگ تر میشود. بعضی از تاتوها با یک جلسه درمانی از بین میروند ولی بعضی به چند جلسه درمانی نیاز دارند. فواصل جلسات درمانی بین ۱-۲ ماه میباشد. نکته مهم در مورد این نوع لیزر این است که بعد از پاک شده تاتو پوست کاملا طبیعی است و هیچگونه اثری از تاتو یا آسیب به پوست بر جا نمی ماند.

در پایان ذکر دو نکته لازم است :
۱- افرادی که به هر دلیل از انجام خالکوبی خود راضی نیستند، دقت کنند که روش درمانی که انتخاب میکنند پشیمانی بیشتری برای آنها ایجاد نکند. روشهایی مثل جراحی یا سایش یا حتی لیزرهای غیر تخصصی امکان ایجاد اسکار زیادی دارند که بعضا از خود تاتو هم بدتر است.

۲- خانمهایی که از تاتو ابرو یا پلک خود راضی نیستند معمولا به آرایشگر خود مراجعه میکنند و آنها پیشنهاد تاتوی همرنگ به این افراد میدهند( تاتو بژ). باید دقت کنید که انجام تاتو بژ یا همرنگ مشکلی ایجاد نمیکند ولی اگر پوشش تاتوی همرنگ کافی نبود یا از فرم آن رضایت نداشتید، انجام لیزر تخصصی هم بسیار مشکل میشود چراکه گاهی خود تاتو بژ تغییر رنگ تیره میدهد و از بین بردن آن زمان بر است.

برای مشاهده ویدیوی انجام لیزر تاتو یا خالکوبی اینجا را کلیک کنید

در این مقاله سعی شده که به تمام سوالات شما پاسخ داده شود. اگر سوالی در ذهن شما بوده که بعد از خواندن این مقاله هنوز پاسخ داده نشده است، لطفا آن را در قسمت پایین بنویسید. پاسخ سوال شما به ایمیل شما ارسال میشود و پرسش و پاسخ شما بدون ذکر نام شما به مقاله اضافه خواهد شد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، قبل از چهارراه پلیس ، مقابل اداره ثبت ، ساختمان آریا ، طبقه اول
تلفن : 36284487 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
دانلود فایل هاآموزش رزرو نوبت اینترنتیصفحه اصلیمطالب و مقالاتخدمات در مطبزندگی نامهرزرو نوبتسوالات پزشکیآدرس مطبمعرفی سایت محصولات پوستیگالری تصاویرمشاوره زیبایی صورتسایتهای دیگرخوشبختی در یک کلامطبقه بندی موضوعی مقالاتمطالب پر بینندهپیامهای کاربرانخبرنامه کلینیکخبرنامه وب سایتمقالات موفقیت و خوشبختینظر سنجی در مورد محیط مطبنظر سنجی در مورد وب سایتاستخدام منشی