دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


اطلاعیه مهم رزرو نوبت

میکرودرم و آراف فرکشنال

باز شدن مطب

بهترین راه برای دسترسی ب

آدرس جدید مطب

جدید ترین روش جوانسازی و

نسل جدید میکرودرم ابریژن

نکات مهم در مورد درماتیت اتوپیک یا اگزمای سرشتی

درماتیت آتوپیک (Atopic Dermatitis) بیماری شایعی است که بسیاری از افراد را مبتلا را مستاصل میکند. در این مقاله سعی بر این بوده که آخرین اطلاعات موجود بر اساس آخرین مقالات جمع آوری شود:

۱- درماتیت اتوپیک با ویژگی های زیر مشخص میشود:

شروع بیماری معمولا زیر ۲ سال است بیماری اغلب نواحی فلکسور ( جلوی آرنج و پشت زانو ) را درگیر میکند اغلب پوست بیمار خشک است سابقه شخصی یا خانوادگی تب یونجه (Hay Fever) و آسم (Asthma) معمولا وجود دارد

۲- مرطوب کننده ها مخصوصا انواع حاوی اوره و لاکتات آمونیوم معمولا اثر مثبتی در درمان بیماری دارند
۳- داروهای کورتونی موضعی قطعا اثر مثبتی در درمان بیماری دارند. مقالات هنوز نوع خاصی را مشخص نکرده اند. درضمن هیچ مقاله هنوز ثابت نکرده است که مصرف دوبار در روز کورتونها اثری بیشتر از یکبار در روز داشته باشد. مصرف درست و با دوز صحیح کورتونهای موضعی هیچ عارضه جانبی برای پوست ندارد.

۴- مصرف آنتی هیستامین ها در افراد مختلف اثرات متفاوتی دارد ولی در کل اثر مثبتی در درمان درماتیت اتوپیک دارد.
۵- کرم تاکرولیموس(Tacrolimus) موضعی اثر بسیار خوبی در درمان موارد متوسط تا شدید دارد. نوع ۱٪ این کرم اثری مشابه کورتونهای قوی دارد. سوزش مختصر بعد از استفاده در حدود نیمی از بیماران مشاهده میشود ولی به ندرت آنقدر شدید است که باعث قطع مصرف دارو شود. اغلب بررسی های انجام شده بر روی این دارو توسط شرکت تولید کننده حمایت شده است. بهتر است که این دارو به عنوان خط دوم درمانی در نظر گرفته شود.

۶- کرم پیمکرولیموس (Pimecrolimus) از درمانهایی است که در درمان نوع متوسط تا شدید بیماری به کار رفته است. این دارو نازکی پوست نمیدهد. در بررسیهای انجام شده اثر آن از کورتون قوی کمتر است.
۷- در مورد house dust mite بررسیهای انجام شده نمونه های کمی داشته است به همین دلیل تفسیر آنها مشکل است. در حال حاضر توصیه میشود که از روبالشی و ملحفه مقاوم به آلرژن استفاده شود و اتاق بیماران هر روز جارو برقی شود.

۸- شواهد کافی در مورد اینکه رژیم غذایی تاثیری در سیر این بیماری دارد وجود ندارد. بیشترین رژیمهای استفاده شده رژیمهای فاقد شیر و تخم مرغ بوده است.
۹- اگرچه اغلب مادران از پودرهای فاقد آنزیم برای شستشوی لباس کودکانشان استفاده میکنند ولی شواهد علمی برای تائید اینکه پودرهای حاوی آنزیم باعث تشدید بیماری میشود وجود ندارد. شواهدی دال بر اینکه استفاده از نرم کننده در ماشین لباس شویی باعث بهبود بیماری میشود نیز وجود ندارد.

۱۰- بررسی ها نشان داده است که زبری لباس بیشتر از جنس لباس(طبیعی یا مصنوعی) در تحریک بیماری موثر است بدین معنی که لباس نخی و پلی استر با زبری یکسان اثر مشابهی در پوست این بیماران دارند.

۱۱- کودکانی که پوشک های حاوی مواد جاذب استفاده میکنند به درماتیت کمتری در این ناحیه مبتلا میشوند.
۱۲- درمانهای روانشناسی مثل کنترل عادت خارش اثر مهمی به عنوان درمان جانبی در کنار درمانهای دارویی دارند.

در این مقاله سعی شده که به تمام سوالات شما پاسخ داده شود. اگر سوالی در ذهن شما بوده که بعد از خواندن این مقاله هنوز پاسخ داده نشده است، لطفا آن را در قسمت پایین بنویسید. پاسخ سوال شما به ایمیل شما ارسال میشود و پرسش و پاسخ شما بدون ذکر نام شما به مقاله اضافه خواهد شد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، قبل از چهارراه پلیس ، مقابل اداره ثبت ، ساختمان آریا ، طبقه اول
تلفن : 36284487 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
آموزش رزرو نوبت اینترنتیصفحه اصلیدانلود فایل هامطالب و مقالاتخدمات در مطبزندگی نامهرزرو نوبتسوالات پزشکیآدرس مطبمعرفی سایت محصولات پوستیگالری تصاویرمشاوره زیبایی صورتسایتهای دیگرخوشبختی در یک کلامطبقه بندی موضوعی مقالاتمطالب پر بینندهپیامهای کاربرانخبرنامه کلینیکخبرنامه وب سایتمقالات موفقیت و خوشبختینظر سنجی در مورد محیط مطبنظر سنجی در مورد وب سایتاستخدام منشی